Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma
03.11.2007 19:13

Wenezuela: Tysiące protestowały przeciw reformie konstytucji

Tysiące ludzi protestowały w sobotę w stolicy Wenezueli Caracas przeciw planowanej przez prezydenta Hugo Chaveza reformie konstytucji, dzięki której mógłby się ubiegać o reelekcję, ile razy zechce.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Tysiące ludzi protestowały w sobotę w stolicy Wenezueli Caracas przeciw planowanej przez prezydenta Hugo Chaveza reformie konstytucji, dzięki której mógłby się ubiegać o reelekcję, ile razy zechce. *

Wymachujący flagami Wenezueli demonstranci zablokowali jedną z alei w śródmieściu Caracas. Przywódcy opozycji ostrzegali na wiecu, że wprowadzenie 69 poprawek do konstytucji poważnie osłabi demokrację i pogwałci swobody obywatelskie. "Zamierzamy powiedzieć +nie!+ tej dyktaturze, którą chcą narzucić w naszym kraju" - krzyczał sekretarz generalny opozycyjnej partii Czerwona Flaga Gabriel Puerta.

Zaproponowane przez populistyczno-lewicowego prezydenta Chaveza zmiany w konstytucji Wenezueli przewidują m.in.: możliwość ograniczenia swobód obywatelskich (w przypadku stanu wyjątkowego władze będą mogły bezterminowo przetrzymywać obywateli bez postawienia zarzutów), ścisłą kontrolę rządu nad bankiem centralnym i wydłużenie kadencji prezydenta z sześciu do siedmiu lat. Pozwalają też na ubieganie się na ten urząd nieograniczoną liczbę razy, co otwierałoby możliwość kolejnej kadencji samego Chaveza, rządzącego od 1999 roku.

Przegłosowane przez parlament w piątek poprawki muszą jeszcze zyskać poparcie obywateli w referendum przewidzianym na 2 grudnia. (PAP)

cyk/ kar/

3131 arch.

Tagi: reforma, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz