Notowania

korea płn.
16.07.2010 12:57

WHO krytykuje raport Amnesty International

Chodzi o publikację na temat jakości opieki medycznej w Korei Północnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JM Rocher/CC/Flickr)

Światowa Organizacja Zdrowa określaraport Amnesty International na temat opieki medycznejw Korei Północnej jako nienaukowy i przestarzały.

Rzecznik WHO Paul Garwood podkreślił, że nie krytykuje pracy AI. Dodał jednak, że opublikowany w czwartek raport opiera się na niepotwierdzonych danych, a niektóre opisywane w nim historie sięgają 2001 roku.

Garwood skontrastował raport z charakteryzującym się - jego zdaniem - naukowym podejściem obrazem opieki zdrowotnej przedstawionym przez szefową WHO Margaret Chan po jej kwietniowej wizycie w tym państwie.

Chan stwierdziła że komunistyczna Korea Płn. zapewnia obywatelom opiekę medyczną, której _ zazdroszczą jej _ inne kraje rozwijające się. Przedstawicielka WHO Fadela Chaib zapytana w piątek, o które państwa chodzi, nie potrafiła wymienić ani jednego.

Według statystyk WHO władze w Phenianie wydają rocznie mniej niż jednego dolara na osobę na opiekę zdrowotną.

Raport AI głosi, że Korea Płn. nie zapewnia obywatelom podstawowej opieki medycznej. Szpitale ledwo funkcjonują, a wielu ludzi jest zbyt biednych, by płacić za lekarstwa i zabiegi. Dokument wspomina również o amputacjach przeprowadzanych bez znieczulenia.

Raport AI opiera się na rozmowach z 40 osobami, które uciekły z Korei Północnej w latach 2004-2009. AI konsultowała się też z lekarzami, którzy współpracują z tym krajem.

Rozmówcy Amnesty relacjonowali, że przez ostatnie 20 lat musieli płacić za wszystkie usługi medyczne. Jak powiedział jeden z nich, w szpitalach nie ma lekarstw i pacjenci muszą je kupować sami.

Północni Koreańczycy _ ogromnie potrzebują pomocy medycznej i żywności _ - wskazywała działaczka AI Catherine Barber. Apelowała, by nie używać pomocy dla Korei Północnej jako politycznej gry pomiędzy dostarczającymi ją krajami.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Rodziny autorów nieudanej reformy trafiły do więzienia ]( http://news.money.pl/artykul/rodziny;autorow;nieudanej;reformy;trafily;do;wiezienia,238,0,641006.html )
* [ **Korea** Płn. rozbuduje arsenał atomowy ]( http://news.money.pl/artykul/korea;pln;rozbuduje;arsenal;atomowy,140,0,637580.html )
Tagi: korea płn., wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz