Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceminister nauki: więcej środków dla najlepszych matematyków

0
Podziel się:

Więcej środków na cele badawcze, 24-
miesięczne stypendia dla młodych doktorantów, zwiększenie dotacji
dla najlepszych jednostek - takie działania zapowiedział
wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Krzysztof
Kurzydłowski podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum
Matematycznym im. Sefana Banacha.

Więcej środków na cele badawcze, 24- miesięczne stypendia dla młodych doktorantów, zwiększenie dotacji dla najlepszych jednostek - takie działania zapowiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Krzysztof Kurzydłowski podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum Matematycznym im. Sefana Banacha.

W piątek przy Centrum ukonstytuowało się kolegium, którego członkami zostali dziekani i dyrektorzy jednostek posiadających uprawnienia do nadawania tytułu doktora habilitowanego w zakresie nauk matematycznych.

Podczas spotkania z matematykami Kurzydłowski zapowiedział, że zwiększone dotacje na rok 2006 otrzymają tylko najlepsze jednostki. "W tym roku dodałem najlepszym, w przyszłym będę odbierał najsłabszym" - powiedział minister. "W nauce nie ma miejsca na działalność socjalną i finansowanie nauki drugiego i trzeciego gatunku. Zachowując rozwagę, nie można przymykać oczu na fakt, że musimy ścigać się z najlepszymi" - podkreślił.

Minister dodał, że mniejsze jednostki mogą ubiegać się o finansowanie projektów badawczych. Wspomniał również o pomocy dla młodych naukowców - w przyszłym roku każdy, kto otworzy przewód doktorski, otrzyma za pośrednictwem swojej uczelni, 24-miesięczne stypendium naukowe.

Minister zaznaczył, że chciałby w większym stopniu wspierać te jednostki, które zajmują się badaniami podstawowymi, niż te, które prowadzą prace aplikacyjne. "Komitet Badań na Rzecz Rozwoju Nauki otrzyma większe dotacje, niż Komitet Badań na Rzecz Gospodarki" - powiedział minister, tłumacząc, że badania podstawowe tworzą podstawy dla nauk stosowanych.

Kurzydowski podkreślił, że w przyszłym roku będzie więcej środków na projekty badawcze. Jego zdaniem nauka polska, w tym matematyka, powinna podążać w kierunku kompleksowych projektów - o większym ciężarze gatunkowym i finansowym.

Matematycy wystosowali "przesłanie do wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiej nauki". Dziekani i dyrektorzy jednostek napisali, że "w dobie zaawansowanej matematyzacji szeregu dziedzin nauki, techniki i gospodarki" mają nadzieję "istotnie wesprzeć organizację i realizację strategicznych programów naukowych". Ponadto spodziewają się, że Ustawa o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju stworzy warunki do bliskiej współpracy placówek naukowych. W odczuciu członków kolegium, sieci naukowe "mogłyby skutecznie wpłynąć na skupianie potencjału badawczego i przyczynić się do likwidacji podstawowych barier efektywnego wykorzystania dużego potencjału matematyki polskiej". (PAP)

kol/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)