Notowania

wiadomości
03.09.2013 19:36

Wicepremier Ukrainy: integracja europejska jest dla nas priorytetem

Integracja europejska jest priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy - powiedział we wtorek do uczestników 8. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu wicepremier Ukrainy Oleksandr Vilkul.

Podziel się
Dodaj komentarz

Integracja europejska jest priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy - powiedział we wtorek do uczestników 8. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu wicepremier Ukrainy Oleksandr Vilkul.

Vilkul zapewnił, że Ukraina chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Wicepremier podkreślił, że dokumentu takiej wagi Ukraina i Unia Europejska nigdy nie podpisały.

Zaznaczył, że Ukraina w ciągu ostatnich trzech lat zrobiła znacznie więcej dla polepszenia relacji z Unią Europejską niż na przestrzeni poprzednich dwudziestu lat. Powiedział, że Ukraina chce stworzenia strefy wolnego handlu z Unią.

"Jesteśmy pewni, że stowarzyszenie Ukrainy z UE jest korzystne zarówno dla Ukrainy jak i dla Europy. To dla nas cywilizacyjny wybór i katalizator reform, które teraz przeprowadzamy, zarówno reformy sądownictwa jak i np. oświatowej" - mówił Vilkul.

Prezes PGNiG Jerzy Kurella powiedział, że zapewnienia Vilkula to dla polskiego biznesu "bardzo cenna wiadomość". "PGNiG ma nieustające interesy związane z relacjami z Ukrainą, a możliwość pogłębiania tych relacji to dla nas rzecz bezcenna" - powiedział Kurella.

W ramach Forum Młodych Liderów na środę zaplanowano panel dyskusyjny zatytułowany: "Partnerstwo Wschodnie - przełom czy stagnacja?". W dyskusji weźmie udział m.in. minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Gruzji Alex Petriashvili. W kolejnych dniach gościem młodych liderów będzie m.in. komisarz UE ds. zatrudnienia L szló Andor.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów organizowane jest w Nowym Sączu od 2006 roku. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest przedsiębiorczość młodych w Polsce i w Europie. W Forum Młodych Liderów zaangażowanych jest ponad 2330 młodych osób, szefów organizacji pozarządowych, społecznych, ekonomicznych, studenckich, młodzieżówek partii politycznych, stowarzyszeń pracodawców, a także młodych pracowników naukowych, dziennikarzy i przedsiębiorców.

Organizatorem Forum jest Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw. Współorganizatorami są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Instytut Studiów Wschodnich. Głównym partnerem wydarzenia jest województwo małopolskie.(PAP)

szb/ par/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz