Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiceprezydent RPA: byliśmy gotowi wydać wizę dalajlamie

0
Podziel się:

Republika Południowej Afryki była gotowa wydać wizę dalajlamie,
gdyby sam nie odwołał swojej wizyty - powiedział wiceprezydent RPA Kgalema Motlanthe, którego
cytuje w środę dziennik "The Star".

Republika Południowej Afryki była gotowa wydać wizę dalajlamie, gdyby sam nie odwołał swojej wizyty - powiedział wiceprezydent RPA Kgalema Motlanthe, którego cytuje w środę dziennik "The Star".

Zapytany, czy dalajlama otrzymałby wizę południowoafrykańską, gdyby nie odwołał swojej wizyty, Motlanthe odparł: "Oczywiście. Już tu był. Nie wiem, dlaczego robi się z tego sprawę".

Biuro duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV poinformowało we wtorek, że odwołał on wizytę w RPA na zaproszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla, anglikańskiego arcybiskupa Desmonda Tutu, gdyż nie dostał na czas wizy.

Spowodowało to gniewną reakcję Tutu, który oświadczył, że rząd RPA jest "gorszy niż rząd apartheidu", oraz oburzenie obrońców praw człowieka, którzy zarzucają Tshwane (dawna Pretoria) uginanie się pod presją Pekinu.

Rzecznik południowoafrykańskiego MSZ Clayson Moneyla oświadczył w związku z tą polemiką we wtorek: "RPA jest suwerennych krajem. Podejmujemy decyzje w oparciu o swoje interesy (...) Nikt nas nie zastrasza, nie wywiera na nas nacisku ani wpływu".

"Proces przyznawania wizy jeszcze trwał, gdy (dalajlama) podjął decyzje o odwołaniu (wizyty). Odpowiednia komisja w Delhi w Indiach miała skontaktować się z nim wczoraj wieczorem albo dzisiaj rano, by powiadomić go o decyzji" - dodał.

Arcybiskup Tutu w piątek obchodzi 80. urodziny. Dalajlama miał uczestniczyć w sobotę w konferencji "Desmond Tutu na rzecz pokoju" w Kapsztadzie.

Dalajlama był już w RPA w 1996 roku, na zaproszenie ówczesnego prezydenta Nelsona Mandeli, a potem w 1999 i 2004 roku. Jednakże od momentu objęcia stanowiska szefa państwa przez Jacoba Zumę nie otrzymywał już wizy. W 2009 roku Zuma odmówił jej wydania, by nie irytować władz Chin, które są ważnym partnerem gospodarczym i politycznym RPA.

Dalajlama wraz z rządem tybetańskim na uchodźstwie mieszka w Dharamśali na północy Indii od 1959 roku, kiedy to zbiegł z Tybetu po upadku powstania antychińskiego. (PAP)

mw/ ap/

9922087 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)