Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Widzowie w Chinach protestują przeciw ocenzurowaniu filmu o Bondzie

0
Podziel się:

Protesty przeciw ocenzurowaniu najnowszego filmu o agencie w służbie Jej Królewskiej Mości odnotowała także oficjalna agencja Xinhua.

Widzowie w Chinach protestują przeciw ocenzurowaniu filmu o Bondzie
(Mat.pras/Skyfall/Columbia Pictures Industries, Inc.)

Wielu Chińczyków wyraziło we wtorek rozczarowanie i irytację ingerencją cenzorów w najnowszy film o Jamesie Bondzie, _ Skyfall _. Obraz miał światową premierę w październiku 2012 r., ale na ekrany chińskich kin trafił dopiero w poniedziałek.

_ - To denerwujące! Za każdym razem jest to samo! Czekaliśmy na ten film tak długo, a oni go pocięli _ - pisze użytkownik Niccilee na jednym z najpopularniejszych serwisów mikroblogowych w kraju. _ - No to zostaje pirackie DVD _ - kwituje inny internauta. W Chinach można bez większych problemów kupić pirackie wersje filmów, muzyki itd.

Protesty przeciw ocenzurowaniu najnowszego filmu o agencie w służbie Jej Królewskiej Mości odnotowała także oficjalna agencja Xinhua, która napisała, że ingerencja w _ Skyfall _ _ sprowokowała apele o zreformowanie systemu nadzoru nad przemysłem filmowym _. Poruszenie tego tematu przez państwową agencję, uważaną za organ komunistycznych władz w Pekinie, dowodzi, że cenzura i jej krytykowanie nie są już tematami tabu w oficjalnych mediach - pisze agencja AFP.

Pod nożyczki cenzorów trafiła na przykład scena, w której francuski płatny zabójca strzela do chińskiego strażnika w wieżowcu w Szanghaju. Później podczas rozmowy w kasynie w Makau Bond sugeruje, że niejaka Severine jako dziecko trafiła w ręce gangu sutenerów i była zmuszana do prostytucji. Samego dialogu co prawda nie zmieniono, ale z napisów po chińsku widz zrozumie, że brytyjski szpieg pyta jedynie, czy kobieta została siłą wcielona do mafii.

Ingerencji nie uniknął też czarny charakter filmu, Raul Silva. Przetrzymywany w szklanej klatce opowiada Bondowi o torturach, jakim został poddany przez chińskie siły bezpieczeństwa.

Chińscy przedstawiciele wytwórni Sony Pictures odmówili komentarza w tej sprawie. Branżowy magazyn _ Hollywood Reporter _ przypomina jednak, że zagraniczne filmy są w Chinach nagminnie poddawane cenzurze, zanim trafią na ekrany kin. I tak z _ Facetów w czerni 3 _ usunięto wszystkie sceny, w których pojawiają się kosmici przebrani za pracowników chińskiej restauracji, a w _ Mission: Impossible 3 _ zabrakło sceny, w której grupa mężczyzn gra w madżonga, podczas gdy za ścianą przetrzymywany jest zakładnik, a przez okno widać zawieszone nad ulicą sznury z praniem.

Agencja AFP zauważa, że zasady rządzące chińskim systemem cenzury są niejasne i stale podlegają zmianom. Tylko w nielicznych przypadkach, gdy ukazują Chiny w bardzo korzystny sposób, filmom udaje się przed nią uciec.

Czytaj więcej w Money.pl
Co łączy Bonda i jego szefową? Są ulubieńcami Odtwórca roli agenta Jej Królewskiej Mości - Jamesa Bonda, a także Judi Dench grająca M. szefową 007 zostali uznani przez brytyjskich widzów za ulubionych aktorów.
Wielki sukces "Skyfall". To najlepszy brytyjski film wszech czasów Żadna inna produkcja nie odniosła takiego sukcesu finansowego jak właśnie kolejny film z agentem 007.
James Bond nie zmieni orientacji Najnowsza ekranizacja spod znaku Jamesa Bonda obudziła dyskusję na temat preferencji seksualnych bohatera. Wszystko przez co najmniej dwuznaczną scenę ze "Skyfall".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)