Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więckiewicz nagrodzony na festiwalu w Chicago za rolę w "Wałęsie"

0
Podziel się

Robert Więckiewicz, za główną rolę w wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę
"Wałęsie. Człowieku z nadziei", zdobył nagrodę Srebrnego Hugo dla najlepszego aktora na 49.
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

bErQnAHp

Robert Więckiewicz, za główną rolę w wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę "Wałęsie. Człowieku z nadziei", zdobył nagrodę Srebrnego Hugo dla najlepszego aktora na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

"Więckiewicz uzyskuje poziom całkowitej symbiozy między aktorstwem i interpretacją światowej osobowości" - napisało jury w werdykcie, zacytowanym na stronie internetowej festiwalu w Chicago.

Nagrodę dla Więckiewicza przyznano w festiwalowym Konkursie Międzynarodowym. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek wieczorem czasu miejscowego.

bErQnAHr

"Na ceremonii podkreślano najwyższy światowy poziom kreacji polskiego aktora, która wpisuje go w plejadę gwiazd nagradzanych na festiwalu w poprzednich latach, jak m.in. Edward Norton, Forest Whitaker czy Ed Burns" - zwrócono uwagę w przesłanym PAP w sobotę komunikacie Telewizji Polskiej, która jest jednym z koproducentów "Wałęsy. Człowieka z nadziei".

"Nie pierwsze to tej rangi zachwyty nad mistrzostwem polskiego aktora; po komplementach w najważniejszym światowym magazynie filmowym +Variety+, w +The Hollywood Reporter+ czy +Guardian+, ostatnio +The New York Times+ określił Więckiewicza jako aktora +o przenikliwych niebieskich oczach, bardziej niż tylko podobnego do Seana Penna, który podźwignął trudną rolę pana Wałęsy+" - przypomniano w komunikacie. TVP zwraca uwagę, że impreza w Chicago to najstarszy konkursowy festiwal filmowy w USA.

Kinową biografię przywódcy Solidarności Andrzej Wajda wyreżyserował na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego. Wałęsa pokazany został jako człowiek, który zmienił historię, a także od strony prywatnej - jako mąż, ojciec.

W filmie opowiedziano m.in. o pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej i o tym, jak w sierpniu 1980 r. stanął na czele historycznego strajku, który doprowadził do powstania NSZZ "Solidarność". Pokazano okres internowania w Arłamowie, a także to, jak w 1983 r. lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla i jak w 1989 r. wygłosił pamiętne przemówienie w Kongresie USA. Jest też scena, w której Wałęsa podpisuje dokument o współpracy ze służbą bezpieczeństwa, robiąc to z obawy o własną rodzinę, zastraszany przez esbeków.

bErQnAHx

Wcielającemu się w rolę Lecha Wałęsy Robertowi Więckiewiczowi partneruje na ekranie Agnieszka Grochowska jako Danuta Wałęsa. W obsadzie filmu są też m.in.: Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Mirosław Baka i włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio (w roli Oriany Fallaci). Autorem zdjęć jest Paweł Edelman.

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. To, czy ostatecznie otrzyma nominację do złotej statuetki okaże się 16 stycznia, gdy ogłoszona będzie lista nominowanych do nagród amerykańskiej Akademii Filmowej.

Na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago - który rozpoczął się 10 października, a zakończy 24 października - nagrodę przyznano ponadto za film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" (w festiwalowym konkursie New Directors). (PAP)

jp/ abr/

bErQnAHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)