Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość Europejczyków uznaje ubóstwo za zjawisko powszechne

0
Podziel się:

Rok 2010 to Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Poniżej progu ubóstwa żyje 80 mln Europejczyków, czyli 17 proc. społeczności UE. Za powszechne
zjawisko ubóstwo uznaje 96 proc. Węgrów, 92 proc. Bułgarów, 71 proc. Polaków i 54 proc. Finów.

Rok 2010 to Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Poniżej progu ubóstwa żyje 80 mln Europejczyków, czyli 17 proc. społeczności UE. Za powszechne zjawisko ubóstwo uznaje 96 proc. Węgrów, 92 proc. Bułgarów, 71 proc. Polaków i 54 proc. Finów.

Idea Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym została zaproponowana przez Komisję Europejską, a następnie przyjęta przez Parlament Europejski i zatwierdzona przez Radę Unii Europejskiej w październiku 2008 r.

W tym roku kończy się Strategia Lizbońska, przyjęta w 2000 roku na 10 lat, która miała doprowadzić do zmniejszenia ubóstwa w UE. Tymczasem według statystyk, aż 80 mln ludzi zagrożonych jest ubóstwem, w tym 19 mln dzieci. Prawie trzy czwarte Europejczyków (73 proc.) uważa, że ubóstwo jest w ich kraju zjawiskiem powszechnym, a 84 proc. uznało, że w ciągu ostatnich trzech lat nasiliło się.

W działania w ramach Europejskiego Roku 2010 włączyły się wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia i Islandia - w sumie 29 państw. Na kampanie podnoszące świadomość społeczną o przyczynach i sposobach walki z biedą i wykluczeniem społecznym przeznaczonych zostanie 17 mln euro; nagłośnienie tych problemów ma być impulsem do podjęcia z nimi skutecznej walki.

Tematyka dotycząca tych zjawisk pojawi się w tym roku w europejskich mediach, a podjęta w tym czasie debata ma pomóc Unii i poszczególnym krajom członkowskim wypracować nową politykę, która miałaby poprawić jakość życia dotkniętych m.in. ubóstwem osób. Związane z Rokiem Europejskim wydarzenia - konferencje, kampanie informacyjne, konkursy i szkolenia dla mediów - odbędą się w Brukseli i krajach członkowskich we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz partnerami społecznymi. UE chce poprzez te wydarzenia "podkreślić wagę zbiorowej odpowiedzialności za zwalczanie ubóstwa, włączając w to rządy, sektor publiczny i prywatny", a także "dopuścić do głosu tych, którzy na co dzień doświadczają ubóstwa".

W Polsce realizowanych będzie 60 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i osób starszych - poinformował w środę wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Jak dodał, działania podejmowane w 2010 r. mają pomóc lepiej określić przyczyny ubóstwa i zidentyfikować te grupy społeczne, które najbardziej potrzebują wsparcia i do których powinny zostać skierowane programy rządowe. Uzyskane informacje mają być też wskazówką do dalszych prac legislacyjnych.

Projekty realizowane w Polsce zostaną dofinansowane kwotą ponad 4 mln zł; blisko 2,5 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Duda podkreślił, że spośród 400 inicjatyw zaproponowanych przez różne organizacje, wybrane zostały projekty najlepsze, najbardziej innowacyjne i które realizowane będą głównie w rejonach kraju najbardziej zagrożonych ubóstwem. Znalazły się wśród nich m.in. programy, których celem jest zorganizowanie dzieciom czasu wolnego.

Z badań opinii mieszkańców Europy, przeprowadzonych przez TNS Opinion & Social network na przełomie sierpnia i września ub.r. wynika, że zjawisko ubóstwa uznało w swoim kraju za powszechne 96 proc. Węgrów, 92 proc. Bułgarów, 90 proc. Rumunów i 89 proc. Łotyszy; najmniej takich odpowiedzi padło w Danii (31 proc.), na Cyprze (34 proc.) i w Szwecji (37 proc.).

W Polsce ubóstwo uznane zostało za zjawisko powszechne przez 71 proc. ankietowanych - o 1 proc. mniej niż w Niemczech, o 4 proc. mniej niż we Włoszech i Belgii oraz o 15 proc mniej niż we Francji.

Wśród grup społecznych najbardziej zagrożonych ryzykiem ubóstwa Europejczycy najczęściej wymieniali bezrobotnych (56 proc.), osoby starsze (41 proc.), słabo wykształcone (31 proc.) oraz niepełnosprawne lub przewlekle chore (29 proc.).

Konferencja otwierająca Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym odbyła się 21 stycznia w Madrycie. Unia Europejska co roku wybiera temat, na który chce zwrócić szczególną uwagę obywateli Europy. Tematem Roku Europejskiego w ubiegłych latach były kreatywność i innowacja (2009) oraz dialog międzykulturowy (2008). Rok 2011 ma być rokiem wolontariatu, a 2012 - osób starszych. (PAP)

mca/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)