Notowania

hala
26.02.2009 14:20

Większościowy udziałowiec MTK domaga się 21 mln zł za zniszczoną halę

Większościowy udziałowiec Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), cypryjska spółka Expocentres Eastern Europe Limited (EEEL), domaga się od Skarbu Państwa blisko 21 mln zł za szkody poniesione w wyniku katastrofy hali MTK przed trzema laty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Większościowy udziałowiec Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), cypryjska spółka Expocentres Eastern Europe Limited (EEEL), domaga się od Skarbu Państwa blisko 21 mln zł za szkody poniesione w wyniku katastrofy hali MTK przed trzema laty.

To Skarb Państwa, reprezentowany przez prezydenta Chorzowa, był właścicielem hali i terenu, na którym stała, więc to państwo odpowiada za skutki katastrofy; Targi były tylko dzierżawcą pawilonu, który wybudowano z ich środków - argumentuje wnioskodawca.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach Krzysztof Zawała potwierdził w czwartek PAP, że do chorzowskiego sądu wpłynęło tzw. zawezwanie do próby ugodowej. Wnioskodawca domaga się odszkodowania w wysokości 20,8 mln zł za straty poniesione przez udziałowca MTK na skutek zniszczenia pawilonu.

W styczniu 2001 r. spółka EEEL kupiła pakiet 51 proc. udziałów w MTK za 5 mln dolarów. Jak pisze wnioskodawca, hala została wybudowana ze środków Targów i stanowiła bazę do dalszego rozwoju firmy. Zniszczenie pawilonu wpłynęło na radykalne pogorszenie wyników finansowych i spadek wartości spółki.

Autorzy wniosku piszą też, że przed miesiącem otrzymali wycenę spółki. Wynika z niej, że wartość MTK - a zatem wartość udziałów EEEL - spadła do zera i jest to stan nieodwracalny. Przedstawiciele EEEL wyliczyli, że teraz za zniszczenie hali należy im się blisko 21 mln zł.

Swój wniosek przedstawiciele EEEL opierają za zawartej w przepisach cywilnych zasadzie ryzyka. Wynika z niej, że sam fakt bycia posiadaczem jest wystarczający do tego, by państwo odpowiadało za cywilne skutki tragedii. MTK mogłyby odpowiadać jedynie na zasadzie winy, gdyby ją dowiedziono.

Tę zasadę zastosował w czerwcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Chorzowie, który zdecydował, że 8 tys. zł odszkodowania jednemu z rannych w katastrofie powinna wypłacić nie spółka, której wcześniej wytaczano procesy, ale Skarb Państwa. Przedstawiciel Targów złożył bowiem dokument, z którego wynika, że spółka jest dzierżawcą terenu, na którym stała hala, a zatem nie jest samoistnym posiadaczem, lecz zależnym od SP. Decyzję sądu w Chorzowie utrzymał w mocy katowicki sąd okręgowy.

"Z księgi wieczystej wynika, że rzeczywiście Skarb Państwa jest wyłącznym właścicielem całości terenu i budynków na stałe związanych z gruntem" - powiedział w czwartek PAP sędzia Zawała.

Pełnomocnik MTK, a zarazem EEEL mec. Grzegorz Słyszyk nie chciał się odnosić do szczegółów złożonego wniosku. "Z uwagi na charakter sprawy na obecnym etapie nie mogę się na ten temat wypowiadać. W przypadku inicjatyw ugodowych wymagane jest zachowanie poufności" - powiedział PAP.

Zapewnił, że ta sprawa nie ma bezpośredniego związku z MTK, jest jedynie inicjatywą większościowego udziałowca, który w ten sposób reprezentuje swój interes.

Słyszyk zapewnił, że inicjatywa nie ma nic wspólnego z decyzją prezydenta Chorzowa, który w październiku 2007 r. rozwiązał z MTK umowę dzierżawy gruntu i budynków zajmowanych przez tę spółkę. Targi uznały tę decyzję za bezprawną i przed katowickim sądem toczy się proces w tej sprawie.

Termin, na którym będzie rozpatrywana sprawa ewentualnej ugody wyznaczono na 12 marca.

Przedstawiciele magistratu od początku stali na stanowisku, że to nie władze miasta odpowiadają za zawalenie się hali i skutki tragedii. Z tego powodu nie zgadzają się na ugodę z poszkodowanymi w katastrofie.

Należąca do grupy Expomedia spółka EEEL ma 51 proc. udziałów w MTK. Pozostałe udziały należą do samorządu Katowic (28 proc.), Skarbu Państwa (14 proc.), reszta - do drobnych udziałowców.

Do katastrofy doszło 28 stycznia 2006 roku podczas wystawy gołębi pocztowych. Pod dachem hali zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Śledztwo w tej sprawie prokuratura zamknęła w lipcu ubiegłego roku. Oskarżyła 12 osób, m.in. byłych szefów MTK i projektantów hali. (PAP)

kon/ wkr/

Tagi: hala, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz