Notowania

kryzys w irlandii
15.04.2011 14:55

Wielka przecena nieruchomości w Irlandii

Na aukcjach można kupić mieszkania i domy nawet cztery razy taniej niż trzy lata temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Za 250 tysięcy euro można było dzisiaj kupić na aukcji mieszkanie w Dublinie, które w 2008 roku warte było milion euro. Na aukcji wystawiono 85 domów i mieszkań. Ich właścicieli nie stać na spłatę kredytów.

Irlandzki rynek nieruchomości, po krachu z 2008 roku wciąż tkwi w głębokiej zapaści. Załamanie w sektorze budowlanym na skutek nadmiernej podaży nieruchomości i recesji pociągnęło w dół irlandzkie banki i wymusiło na rządzie kosztowną operację ratunkową, która zaszkodziła finansom publicznym i doprowadziła go do drastycznych cięć wydatków.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t83089.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;irlandii;zakonczy;kryzys;w;europie,248,0,713976.html) Pomoc dla Irlandii zakończy kryzys w Europie?
Jak donosi telewizja RTE, atrakcyjny apartament na poddaszu przy prestiżowej ulicy Dublina, za który w 2008 roku trzeba było zapłacić milion euro wystawiony został na sprzedaż z ceną rezerwową - 250 tysięcy euro, a dom w najatrakcyjniejszej dzielnicy Dublina, kosztujący przed krachem dwa miliony euro dostępny był za 600 tysięcy euro. Z kolei mieszkanie w centrum Limerick w zachodniej Irlandii wystawiono na sprzedaż z cenę 25 tysięcy euro, a w Athlone i Portlaoise o ułamek drożej - 30 tysięcy euro.

Likwidator nieruchomości przejętych od byłych właścicieli, którzy popadli w finansowe tarapaty Tom Murray sądzi, że aukcja ustali rzeczywistą rynkową wartość zasobów mieszkaniowych w Irlandii i przywróci zaufanie do rynku. Organizatorzy aukcji, firmy Allsop i Space Real Estate twierdzą, że otrzymali wiele pytań od potencjalnych inwestorów z zagranicy.

Irlandzka gospodarka według prognoz MFW wzrośnie w 2011 roku o 0,5 procent. W ubiegłym roku UE i MFW złożyły się na pakiet pomocy dla Irlandii wartości 85 miliardów euro.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz