Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wielki mikroświat" podczas 14. Pikniku Naukowego

0
Podziel się:

Jak badać zanieczyszczenie rzek, sterować piłką za pomocą fal mózgowych, w
jaki sposób funkcjonują wielkie kolonie małych mrówek, jak policzyć atomy - odpowiedzi na takie
pytania mogą znaleźć uczestnicy 14. Pikniku Naukowego, odbywającego się w sobotę w stolicy.

Jak badać zanieczyszczenie rzek, sterować piłką za pomocą fal mózgowych, w jaki sposób funkcjonują wielkie kolonie małych mrówek, jak policzyć atomy - odpowiedzi na takie pytania mogą znaleźć uczestnicy 14. Pikniku Naukowego, odbywającego się w sobotę w stolicy.

Naukowe atrakcje dla gości Pikniku w 200 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie przygotowało 215 instytucji z Polski i innych krajów świata. Impreza ma trwać do godz. 20.

Tegoroczny Piknik odbywa się pod hasłem "Wielki mikroświat". "Hasło, tak jak cały Piknik, wymyślił prof. Łukasz Turski. Chciał zwrócić uwagę, na ile mikroświat jest ważny w naszym życiu. Wskazać, że rzeczy, które dzieją się gdzieś poza naszym zasięgiem mają wpływ m.in. na to, co konsumujemy i co oglądamy" - powiedziała PAP jedna z inicjatorek powstania Pikniku, Krystyna Kępska-Michalska z Polskiego Radia.

Jak tłumaczyła, prof. Turski 14 lat temu przyszedł do Polskiego Radia i zapytał, czy naukę można pokazać tak, by nie była nudna, ale bardzo atrakcyjna.

"Było to ogromne wyzwanie. Chodziło o to, by naukę, która powstaje w zamkniętych przestrzeniach, wyprowadzić do ludzi i wyjaśnić pewne naukowe sprawy. Uznałam, ze skoro naukowcy mają tyle wspaniałych rzeczy do pokazania, to musi się udać" - powiedziała PAP Kępska-Michalska.

W tym roku goście Pikniku mogą dowiedzieć się, na czym polega działanie balonu stratosferycznego i jak wykorzystać go w praktyce, czym jest i jakie właściwości ma tzw. ciecz nienewtonowska. Międzynarodowy Zespół Obserwacji Satelitarnych pokazuje, jak przeprowadza się satelitarną obserwację glonów morskich, wyjaśnia tajniki fotosyntezy i czym jest upwelling.

Na scenie Pikniku widzowie mogli obejrzeć już m.in. fontannę azotową, szklane róże i inne efektowne eksperymenty przygotowane przez Szkołę Nauk Ścisłych Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW i Instytut Fizyki PAN.

Jednak Piknik to nie tylko nauki ścisłe, ale również m.in. nauki społeczne, muzyka, lingwistyka i historia.

Muzeum Historii Polski (MHP) przygotowało dla swoich gości grę plenerową, podczas której dzieci od 6 do 12 lat mogą kroczyć śladami armii generała Władysława Andersa. "Podczas tej podróży dzieci uczą się umiejętności przydatnych podczas podróżowania: jak się czyta mapę, jak spakować plecak czy apteczkę, a przy okazji otrzymują informacje o armii Andersa" - mówił PAP przedstawiciel Muzeum. Ponadto mali goście MHP z puzzli mogą ułożyć makietę przyszłego budynku tej instytucji.

W namiocie Domu Spotkań z Historią można wziąć udział w grze polegającej na rozpoznawaniu źródeł historycznych. "Gra dotyczy historii XX-wieku. Trzeba przeczytać źródło historyczne, dopasować do wydarzenia, zanalizować fotografię historyczną, czyli po prostu zmierzyć się ze swoją wiedzą historyczną" - mówiła PAP Ewa Stularz z Domu Spotkań z Historią.

"W tym roku w Pikniku uczestniczy 25 krajów świata, staje się on coraz bardziej międzynarodowy" - powiedziała PAP Kępska-Michalska. Wśród zagranicznych gości znalazły się państwa takie jak: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja i Włochy. Pierwszy raz udział w warszawskim Pikniku Naukowym wzięły: Estonia, Korea Południowa, Łotwa i Serbia.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy jest Wielka Brytania. Reprezentująca ją grupa naukowców z brytyjskiego Science Made Simple, przy współpracy z British Council, na scenie głównej prezentuje pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność może się dowiedzieć m.in., czy można zmienić wodę w wino i jak spowodować jej wybuch.

Piknik Naukowy w Warszawie to największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę. Jego pomysłodawcami są prof. Łukasz Turski i Krystyna Kępska-Michalska, a także Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się regularnie od 1997 r. i za każdym razem przyciąga tłumy zwiedzających.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. (PAP)

ekr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)