Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Powstanie biogazownia rolnicza

0
Podziel się:

250 kW energii oraz 25 kW ciepła wytwarzać będzie biogazownia rolnicza w
Przybrodziu (Wielkopolskie). W poniedziałek inwestor podpisał umowę w sprawie inwestycji z
Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

250 kW energii oraz 25 kW ciepła wytwarzać będzie biogazownia rolnicza w Przybrodziu (Wielkopolskie). W poniedziałek inwestor podpisał umowę w sprawie inwestycji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Biogazownia ma powstać w Przybrodziu koło Poznania, na terenie Rolniczo - Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego, należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 4 mln zł, a kwota dofinansowania ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 to ponad 2 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2013 r.

Budowana biogazownia typu Navaro będzie wytwarzać 250 kW zielonej energii elektrycznej na godzinę oraz 25 kW ciepła, które będzie wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych i biurowych, w tym pałacu znajdującego się na terenie gospodarstwa.

Energia pozyskiwana będzie z odpadów z hodowli bydła mlecznego, spadów jabłek, kukurydzy oraz sorgo.

"Dzięki biogazowni odpady te stają się paliwem wykorzystywanym do funkcjonowania gospodarstwa. Biogaz stanowi jedno z najpowszechniej występujących źródeł energii, a biogazownia to jeden z najbardziej obiecujących segmentów rozwijającej się nowej energetyki cieplnej i elektrycznej" - powiedział po podpisaniu umowy prezes zarządu Biogazowni Przybroda Sp. z o.o. Mirosław Michalak.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w Wielkopolsce działają trzy bigazownie wytwarzające energię z odpadów rolniczych, o łącznej mocy 2,8 MW. (PAP)

kpr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)