Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolska: Solidarność zwraca się do potencjalnych inwestorów Enei

0
Podziel się:

Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" zwrócił się w poniedziałek do
potencjalnych nabywców akcji Enei z otwartymi pytaniami o zamierzenia wobec prywatyzowanej spółki.

Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" zwrócił się w poniedziałek do potencjalnych nabywców akcji Enei z otwartymi pytaniami o zamierzenia wobec prywatyzowanej spółki.

"Nie otrzymaliśmy od Ministra Skarbu Państwa istotnych dla nas związkowców informacji dotyczących prywatyzacji grupy kapitałowej Enea SA i dlatego za pomocą mediów zwracamy się do potencjalnych nabywców większościowego pakietu akcji z prośbą o odpowiedź na nasze pytania" - powiedział szef wielkopolskiej Solidarności PAP Jarosław Lange.

Związkowcy zadali inwestorom 10 pytań, w tym m.in. o to, gdzie będzie centrum decyzyjne spółki pod rządami nowego właściciela, o status poznańskiej spółki w nowych strukturach, o zamiary rozwijania działalności spółki, wyprowadzania zysków firmy za granicę, czy też o plany dotyczące zwolnień pracowników i zawarcia umowy dotyczącej pakietu socjalnego.

W tym samym oświadczeniu, przesłanym PAP, regionalne struktury związku zwracają się do rządu z apelem o uwzględnienie obaw związkowców wobec prywatyzacji.

W ubiegłym tygodniu związkowcy napisali w liście do premiera skargę na działania ministra skarbu w sprawie prywatyzacji spółki. Według nich minister skarbu państwa nieprawidłowo sformułował zaproszenie do negocjacji ws. sprzedaży akcji Enei, pomijając w przedmiocie negocjacji kwestię ochrony interesów pracowników, a także zagadnienie dotyczące sposobu zabezpieczenia wykonania tego zobowiązania przez inwestora.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór, komentując list do premiera przypomniał, że zobowiązania wynikające z gwarancji pracowniczych zostaną przeniesione na przyszłego właściciela akcji Enei, w tym wieloletnie gwarancje dotyczące zatrudnienia.

W ubiegły czwartek Minister Skarbu Aleksander Grad poinformował, że negocjacje w sprawie sprzedaży pakietu akcji Enei zakończą się jeszcze w październiku, a transakcja powinna się zakończyć do końca roku. Przypomniał, że resort prowadzi równolegle negocjacje w sprawie zbycia pakietu akcji Enei z trzema podmiotami. MSP chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. SP ma 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart - według wyceny giełdowej - prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli.

MSP już raz rozpisało postępowanie w sprawie sprzedaży Enei. W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16 zł za akcję, schodząc (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. MSP zapowiadało wówczas, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Ministerstwa Skarbu w tej sprawie.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

kpr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)