Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: 17 pacjentów zakażonych żółtaczką poddano terapii interferonem

0
Podziel się:

Siedemnastu pacjentów zakażonych wirusowym
zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim
uczestniczy w terapii interferonem - najdroższym, ale
najskuteczniejszym lekiem spowalniającym skutki tej choroby.

Siedemnastu pacjentów zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczy w terapii interferonem - najdroższym, ale najskuteczniejszym lekiem spowalniającym skutki tej choroby.

W stacji dializ zakaziło się w ubiegłym roku 53 jej pacjentów, głównie z Ostrowa i Kalisza. Do leczenia interferonem zakwalifikowano, w wyniku badań genetycznych przeprowadzonych przez specjalistów z Kliniki Chorób Zakaźnych we Wrocławiu, 17 osób.

"Jedna osoba jest jeszcze w trakcie obserwacji. Potrwa ona około miesiąca i dopiero po jej zakończeniu i po kolejnych badaniach podjęta zostanie decyzja o ewentualnym zakwalifikowaniu do terapii tym lekiem" - poinformowała w poniedziałek PAP Monika Bębnowska ze spółki Międzynarodowe Centra Dializ (MCD) - właściciela ostrowskiej stacji.

Dodała, że za około miesiąc dwie pierwsze osoby poddane terapii zakończą zaplanowane na 24 tygodnie leczenie.

Wszyscy leczeni są - według niej - ściśle monitorowani i poddawani bieżącym konsultacjom ze specjalistami chorób zakaźnych wrocławskiej kliniki. "W zależności od wyników tych konsultacji, terapia Peg-INF (interferonem - PAP) jest nieco modyfikowana" - powiedziała Bębnowska. Zaznaczyła, że tolerancja leczenia pacjentów jest dobra lub zadowalająca. "Do tej pory nie zaszła potrzeba odstawienia leku u żadnego z pacjentów" - zaznaczyła.

Koszty badań i leczenia zakażonych pacjentów pokrywa MCD. Stację w Ostrowie otwarto rok temu, zalicza się do najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju.

Do zakażeń doszło w wyniku nieprawidłowej obsługi aparatury medycznej, bałaganu organizacyjnego i niechlujstwa personelu - wykazało dochodzenie epidemiologiczne przeprowadzone przez ostrowski sanepid.

Śledztwo w sprawie zakażeń prowadzi kaliska prokuratura okręgowa. Pod zarzutem spowodowania zagrożenia epidemiologicznego, niebezpiecznego dla zdrowia i życia wielu osób, sąd aresztował we wrześniu b. pielęgniarkę stacji Renatę R. i b. ordynatora Stanisława T. Grozi im kara do ośmiu lat więzienia.

Prokuratura nie wyklucza, że śledztwo może zakończyć się jeszcze w styczniu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wirusem HCV zakażonych jest na świecie około 170 mln ludzi. Do zakażenia dochodzi najczęściej za pośrednictwem sprzętu medycznego skażonego tym wirusem oraz podczas wykonywania nim tatuaży i kolczykowania ciała.(PAP)

zak/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)