Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Atrakcje festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie

0
Podziel się:

Poznawanie świata średniowiecza, smak jego potraw, blask pięknych
wyrobów i muzykę poznawali turyści, którzy przyjechali na zakończony w niedzielę 7. Ogólnopolski
Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (Wielkopolska).

Poznawanie świata średniowiecza, smak jego potraw, blask pięknych wyrobów i muzykę poznawali turyści, którzy przyjechali na zakończony w niedzielę 7. Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą (Wielkopolska).

W tym roku hasło festiwalu brzmiało: "Ziemia, Dom i Goście". Jak z okazji festiwalu napisał Michał Brzostowicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, "polska ziemia była zawsze gościnna". "Przyjmowała kupców, uchodźców, a także ludzi, którzy pomagali w zmienianiu oblicza naszego kraju oraz w tworzeniu podstaw jego bytu i potęgi. Dzięki misjonarzom, kapłanom i zakonnikom poznaliśmy chrześcijaństwo, a dzięki chrześcijaństwu staliśmy się częścią wielkiej rodziny europejskiej" - podkreślił Brzostowicz.

Według niego, obcy wspomagali naszą dyplomację, wywierali wpływ na rozwój rodzimej gospodarki i kultury, a nasza ziemia stała się ich domem; pozostało po nich wiele pamiątek, także w Lądzie, który od kilku lat jest miejscem spotkań z kulturą średniowiecza.

Festiwal rozpoczął się w sobotę, ale do prawdziwego "oblężenia" Lądu doszło w niedzielę. W tym dniu w grodzie i na podgrodziu turystów przyciągnęły warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie i sceny z życia dawnych Słowian. Przygotowano także wyprawę archeologiczno-przyrodniczą oraz kilka wykładów, m.in. o kontaktach polsko-czeskich w czasach Piastów i gościnności w tradycji słowiańskiej oraz prezentację słowiańskich ozdób i strojów, a także średniowiecznych środków płatniczych.

Goście mogli też obejrzeć prezentacje wytopu żelaza w dymarce i uzbrojenia wojów wczesnośredniowiecznych. Były przedstawienia teatralne, inscenizacje historyczne, pokazy filmów przyrodniczych, pikniki naukowe i koncerty.

Na licznych spotkaniach podkreślano, że średniowiecze może zadziwiać nas samorządnością w miastach i demokracją, która panowała w zgromadzeniach zakonnych. W średniowieczu wymyślono funkcje wójtów, burmistrzów, model funkcjonowania rady i wyborów; stworzono też system bankowy.

Festiwalowe wydarzenia toczyły się przy zrekonstruowanym w 2006 r. grodzie wczesnośredniowiecznym i sąsiadującym z nim klasztorem.

Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.

Siódmą edycję festiwalu zorganizowało m.in. starostwo powiatowe w Słupcy oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.(PAP)

zak/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)