Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Film o rockowisku 1984 r. w zbiorach jarocińskiego muzeum

0
Podziel się:

Zrealizowany w 1984 r. amatorski krótkometrażowy film o rockowisku w
Jarocinie (Wielkopolska) pt. "Z drugiej strony rampy" został przekazany do powstającego przy
miejscowym Muzeum Regionalnym Spichlerzu Polskiego Rocka.

Zrealizowany w 1984 r. amatorski krótkometrażowy film o rockowisku w Jarocinie (Wielkopolska) pt. "Z drugiej strony rampy" został przekazany do powstającego przy miejscowym Muzeum Regionalnym Spichlerzu Polskiego Rocka.

Spichlerz jest projektem, w ramach którego gromadzone są zdjęcia, filmy, dokumenty i inne pamiątki związane ze słynnymi rockowiskami w Jarocinie. Otwarcie stałej ekspozycji przewidziane jest na lipiec 2013 r.

Autorem przekazanego filmu jest Wiesław Szlachciak. Jak przyznaje, w 1984 r. nie interesowały go gwiazdy festiwalu, lecz ludzie, którzy wtedy przyjechali. Obraz nakręcił radziecką kamerą kwarc.

"Pierwotnie scenariusz zakładał ujęcia drogi z dworca PKP na stadion, gdzie odbywały się koncerty. Niestety, obowiązujący wtedy zakaz fotografowania i filmowania obiektów kolejowych uniemożliwił realizację tych planów. Film przedstawia panoramę miasta, rynek, park, ale przede wszystkim tłumy wędrujące z namiotami i plecakami przez Jarocin oraz tysiące widzów przed prymitywną sceną" - powiedział w czwartek PAP współautor projektu Spichlerza, Robert Kaźmierczak. Uznał, że film jest jednym z najcenniejszych eksponatów jarocińskiej placówki.

Według niego, najciekawsze ujęcia to wręczenie nagrody "Jarocina '84" legendarnej punkowej Siekierze w składzie Tomasz Adamski i Tomasz Budzyński. "Muzycy odbierają biały wzmacniacz, Adamski triumfalnie podnosi go nad głową, a chwilę później Szlachciak pokazuje laureatów śpiących z nagrodą na trawie przy scenie" - opowiada Kaźmierczak.

Filmowiec wszedł również w środek tańczących "pogo". Wspomina, że asekurowali go dwaj bracia, aby nie został poturbowany. Zdjęcia wykonywała wtedy obecna żona, siedząc na plecach męża. "To najbardziej dynamiczny i ekspresyjny fragment filmu" - ocenia Kaźmierczak.

Dziesięciominutowy film Szlachciaka zostanie przeniesiony na nośnik cyfrowy i zdigitalizowany.

Dotychczas jedynym znanym materiałem filmowym z festiwalu w 1984 r. był "Jarocin '84" zrealizowany przez Andrzeja Królaka z ACK Stodoła w Warszawie.

W jarocińskim muzeum są już znalezione po 25 latach kartony zawierające dokumenty z festiwali lat 80. i początku 90. Jak powiedział Kaźmierczak, najcenniejsze znaleziska to teczki z tekstami zespołów występujących w 1984 r. (m.in. T. Love, Siekiera, Madame, Made in Poland, Izrael, Moskwa)
i naniesione na niektóre z nich ingerencje cenzora.

I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 r., ale historię rockowisk poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. W 1980 r. festiwal przekształcił się w Ogólnopolski Przegląd, a później w słynne w całym kraju Festiwale Muzyków Rockowych. Podczas festiwalu w 1994 doszło do starć z policją; imprezę zawieszono. Przywrócono ją dopiero w 2005 r. W tym roku festiwal odbył się w połowie lipca.

Pierwsze kroki stawiały w Jarocinie m.in. Dżem, TSA i Siekiera, Dezerter, Izrael, Armia, Moskwa, Tilt, Piersi. W latach 80. niezapomniane koncerty dała Republika oraz Voo Voo, Lech Janerka i Grzegorz Ciechowski. (PAP)

zak/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)