Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Odnaleziono broń należącą do Armii Krajowej

0
Podziel się

Ukrytą przez żołnierza Armii Krajowej broń - 11 karabinów - odnaleziono na
polu w Zbyczynie (wielkopolskie). "Wiemy, że należały one do batalionu +Giewont+ Armii Krajowej" -
powiedział PAP w piątek kierownik Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu Arkadiusz Maciejewski.

bErZoIzV

Ukrytą przez żołnierza Armii Krajowej broń - 11 karabinów - odnaleziono na polu w Zbyczynie (wielkopolskie). "Wiemy, że należały one do batalionu +Giewont+ Armii Krajowej" - powiedział PAP w piątek kierownik Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu Arkadiusz Maciejewski.

Znaleziona broń to dwa włoskie karabiny Manlicher-Carcano, jeden karabin Mauser 98 i osiem karabinów Mauser 98K.

Czwartkowa akcja odkopania broni była efektem pracy stowarzyszenia Perkun oraz Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. Muzeum Uzbrojenia odpowiadało za przejęcie broni i jej transport.

bErZoIzX

"Stowarzyszeniu udało się dotrzeć do żyjącego świadka schowania tej broni, który jest synem żołnierza Armii Krajowej. On wraz z ojcem i swoim bratem po wojnie w obawie przed Urzędem Bezpieczeństwa schował tę znaczną ilość broni 150 metrów od swojego domu" - powiedział Maciejewski.

Broń obecnie jest w konserwacji i nie wiadomo, kiedy uda się ją pokazać na wystawie.

"Do tej pory udało nam się posegregować i zabezpieczyć tę broń. Elementy metalowe są w dobrym stanie, ale drewniane są bardzo zniszczone. Broń schowana została w worku, ale one nie chroniły długo broni, ponieważ przez kilkadziesiąt lat uległy zniszczeniu. Konserwacja nie jest procesem krótkim i nie mamy zamiaru pośpieszać osób, które ją wykonują. Po jej zakończeniu pokażemy je w swojej ekspozycji, ale trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi" - powiedział Maciejewski.

W latach 70. na terenie Wielkopolski znaleziono nieco mniejszy depozyt broni, ale o większej wartości muzealnej. "Milicja w czasie remontu kościoła trafiła na broń, którą przekazała na komendę w Kaliszu. W latach 80. większość z tego depozytu trafiła do muzeum" - powiedział Maciejewski.

bErZoIAd

Wśród znalezionych wówczas broni znalazły się dwa karabiny rkm Bren, pistolet Sten, niemiecki karabinek automatyczny Stg-44, 50 bagnetów niemieckich oraz 50 magazynków do pistoletów maszynowych. (PAP)

mat/ ls/

bErZoIAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)