Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Pogrzeb 25 kosynierów poległych w 1848 roku

0
Podziel się:

Szczątki 25 kosynierów, którzy podczas Wiosny Ludów zginęli w trakcie bitwy
pod Sokołowem w 1848 roku - spoczęły w czwartek pod kopcem przy pomniku w Sokołowie koło Wrześni
(Wielkopolskie). Ekshumacja powstańców miała miejsce w listopadzie ub. roku.

Szczątki 25 kosynierów, którzy podczas Wiosny Ludów zginęli w trakcie bitwy pod Sokołowem w 1848 roku - spoczęły w czwartek pod kopcem przy pomniku w Sokołowie koło Wrześni (Wielkopolskie). Ekshumacja powstańców miała miejsce w listopadzie ub. roku.

W uroczystości pogrzebowej z udziałem wojska wzięli udział mieszkańcy Wrześni, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Pogrzeb zorganizowano w 165. rocznicę bitwy, która rozegrała się 2 maja 1848 roku.

Pochówek poprzedziła msza św. we wrzesińskiej farze i tradycyjny, organizowany z przerwami od XIX wieku przemarsz z Wrześni do Sokołowa.

"Polegli kosynierzy byli pochowani przy zabudowaniach gospodarczych w Sokołowie. Były to najprawdopodobniej osoby, które padły ofiarami podpalenia owczarni. Budynek w którym schroniła się część powstańców podpalili Prusacy" - powiedział w czwartek PAP Bolesław Święciochowski, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Jak dodał, czwartkowa uroczystość była pierwszym godnym pogrzebem powstańców. Wcześniej ich ciała wrzucono do wspólnego grobu.

Rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube powiedział w czwartek PAP, że niektóre przebadane szczątki ekshumowanych nosiły ślady nadpalenia, co może potwierdzać przekazy dotyczące podpalenia budynku, w którym schowali się powstańcy.

"Badania wykazały, że byli to w większości młodzi ludzie. Wśród znalezionych przy powstańcach rzeczy znalazły się monety z czasów Wielkiego Księstwa Poznańskiego oraz sprzączki i guziki" - powiedział.

Stoczona 2 maja 1848 roku bitwa pod Sokołowem była najkrwawszym starciem Polaków z wojskami pruskimi podczas Wiosny Ludów w regionie. W zwycięskiej dla Polaków bitwie zginęło około 300 powstańców. Polakom udało się zadać nieprzyjacielowi znaczne straty i zmusić go do wycofania się.

Pomnik w Sokołowie wzniesiono jesienią 1848 roku. Zniszczony w czasie działań wojennych monument zrekonstruowano w 1945 roku, natomiast w 1961 roku umieszczono go na pięciometrowym kurhanie, w którym spoczywają szczątki uczestników bitwy pod Sokołowem.

Mogiła kosynierów-powstańców z 1848 roku znajduje się również na cmentarzu parafialnym we Wrześni.

Jak poinformował Tomasz Stube, wojewoda zdecydował o przekazaniu ponad 70 tys. zł. na renowację mogiły i pomnika kosynierów. Prace w Sokołowie obejmą m.in. czyszczenie, konserwację i restaurację obelisku, oraz umocnienie kopca. (PAP)

rpo/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)