Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Policja odzyskała dwa obrazy utracone w czasie wojny

0
Podziel się:

#
Dochodzą m.in. informacje z Muzeum Narodowego w Poznaniu
#

# Dochodzą m.in. informacje z Muzeum Narodowego w Poznaniu #

14.01. Poznań (PAP) - Wielkopolscy policjanci odzyskali dwa obrazy Marcellego Bacciarellego, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Jak poinformowała policja, dzieła nadwornego malarza króla Stanisława Augusta znajdowały się w mieszkaniu warszawskiego kolekcjonera.

"W październiku policjanci dowiedzieli się, że w jednym z warszawskich domów aukcyjnych wystawiono na sprzedaż dwa obrazy: +Poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej przez Salomona+ oraz +Salomon otoczony niewiastami cudzoziemskimi składa ofiary bogom pogańskim+, potocznie nazwany +Ofiarą Salomona+. Ustalili, że obrazy te stanowiły własność obecnego Poznańskiego Towarzystwa˙Przyjaciół Nauk i były zdeponowane w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu. Od czasu wojny losy obu dzieł były nieznane" - powiedziała w poniedziałek PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Funkcjonariusze ustalili, kto wystawił obrazy na sprzedaż. W miniony czwartek pojawili się u kolekcjonera, który przekazał im dzieła sztuki.˙Odzyskane obrazy zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie zostaną przeprowadzone badania potwierdzające ich autentyczność. Wartość obu dzieł szacuje się 130-150 tys. zł.

"Obrazy trafiły do naszej pracowni konserwacji. Są w dość dobrym stanie: mają wymienione krosna i ramy. Stan płótna i farby wstępnie został określony jako dobry, ale dzieła będą poddane głębszej analizie konserwatorskiej" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska.

"To są dwa olejne szkice, mają rozmiary ok. 40 na 45 cm, są niewielkie, jak na Bacciarellego. Najprawdopodobniej były namalowane do Sali Salomona w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie. Obrazy te w XIX wieku zakupił do swojej kolekcji Edward Rastawiecki. Jego kolekcję wykupił Seweryn Mielżyński i wraz ze swoją kolekcją podarował obecnemu Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. W 1924 roku Towarzystwo zdeponowało część swoich zbiorów w Muzeum Wielkopolskim" - powiedziała Sobocińska.

Jak dodała, w 1939 roku zbiory przejęli Niemcy i znalazły się one w tymczasowych inwentarzach niemieckich. Obrazy prawdopodobnie zginęły między 1943 a 1945 rokiem.

Liszczyńska poinformowała, że obecnie policjanci ustalają, w jaki sposób warszawski kolekcjoner wszedł w posiadanie tych dzieł, kim były osoby, które przed nim były w posiadaniu obrazów. Sprawdzają też, czy wiązało się to z łamaniem przepisów prawa.

W ostatnim czasie wielkopolscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem skradzionych i zaginionych dzieł sztuki odzyskali m.in. skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu obraz Claude'a Moneta "Plaża w Pourville", pozostałości po pierścieniu prymasa Stefana Wyszyńskiego skradzionym z katedry gnieźnieńskiej˙oraz starodruk Tomasza z Akwinu, skradziony braciom zakonnym w Krakowie.

Włoski artysta Marcello Bacciarelli żył w latach 1731-1818; od 1766 r. był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta.(PAP)

rpo/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)