Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Pomnik azerskiej wdzięczności dla Polaków w Gnieźnie

0
Podziel się:

Na początku 2013 roku w Gnieźnie (Wielkopolskie) ma nastąpić oficjalne
odsłonięcie pomnika ufundowanego przez Azerbejdżan, będącego darem wdzięczności dla Polaków i
upamiętniającego 450-lecie stosunków azersko-polskich.

Na początku 2013 roku w Gnieźnie (Wielkopolskie) ma nastąpić oficjalne odsłonięcie pomnika ufundowanego przez Azerbejdżan, będącego darem wdzięczności dla Polaków i upamiętniającego 450-lecie stosunków azersko-polskich.

Jak poinformował PAP prezydent Gniezna Jacek Kowalski, w uroczystości ma uczestniczyć prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wraz z przedstawicielami azerskiego rządu. Gnieźnieński samorząd zabiega też o uczestnictwo w odsłonięciu przedstawicieli rządu polskiego.

"Pomnik miał początkowo trafić do Warszawy, ale stronie azerskiej nie udało się dojść do porozumienia w tej sprawie z władzami miasta. W trakcie ubiegłorocznego spotkania z ambasadorem Azerbejdżanu Hasanem Hasanovem zaproponowałem, że skoro pomnik nie może stanąć w obecnej stolicy kraju, niech stanie w tej pierwszej" - powiedział PAP Kowalski.

Pomnik z polerowanego brązu stanął w Gnieźnie pod koniec listopada. Prezentuje on dwa liście dębu, przypominające dwie dłonie zwrócone ku sobie. Na zewnętrznych stronach liści umieszczony jest fragment tekstu Jana Pawła II, wygłoszonego w 2002 roku podczas pobytu w Baku, oraz wypowiedź Hejdara Alijewa - byłego prezydenta Azerbejdżanu.

"Oficjalne odsłonięcie prawdopodobnie będzie połączone z otwarciem wystawy przywiezionych z Azerbejdżanu eksponatów w naszym Muzeum Początków Państwa Polskiego, oraz konferencją poświęconą stosunkom azersko-polskim" - powiedział prezydent Gniezna.

Jak przypomniał, w 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk przyjął na swoim dworze posłów z dalekiego i nieznanego wtedy Polakom Azerbejdżanu. Od tamtego momentu można mówić o początkach kontaktów dyplomatycznych między oboma państwami. Prezydent dodał, że Polacy od setek lat zamieszkiwali na terenie Azerbejdżanu, włączając się w jego rozwój, oraz uczestnicząc w wojnach w jego obronie. (PAP)

rpo/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)