Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Prawie 200 uczestników Abilimpiady 2012

0
Podziel się:

45 zespołów i prawie 200 uczestników z różnych stron kraju przyjechało w
sobotę do Konina (Wielkopolska) na 16. Ogólnopolską Olimpiadę Umiejętności Osób Niepełnosprawnych
im. Doktora Piotra Janaszka Abilimpiada 2012.

45 zespołów i prawie 200 uczestników z różnych stron kraju przyjechało w sobotę do Konina (Wielkopolska) na 16. Ogólnopolską Olimpiadę Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka Abilimpiada 2012.

Ta jedyna tego typu impreza w kraju zakończy się w niedzielę wręczeniem nagród i pucharów. Jej nazwa pochodzi od angielskiego słowa "ability", co oznacza "umiejętność, sprawność". Uczestniczą w niej podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków i domów pomocy społecznej, a także organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi.

"Nasza impreza to nie tylko sportowa rywalizacja. To przede wszystkim rozwijanie umiejętności, poszerzanie horyzontów oraz pokazanie społeczeństwu często ukrytych talentów osób niepełnosprawnych. Jednym z celów jest promowanie tych możliwości" - powiedział PAP członek zarządu Fundacji Mielnica i organizator imprezy, Jacek Białek.

Uczestnicy tegorocznej Abilimpiady pokażą swoje umiejętności w 15 różnych konkurencjach indywidualnych i drużynowych, m.in. w malarstwie, malowaniu na szkle, dekorowaniu przedmiotów kwiatami z bibuły, haftowaniu, szyciu, rzeźbie w drewnie, krawiectwie, hafcie, gastronomii, stolarstwie i wielu innych. Będą też loty balonem, pokazy rycerskie i iluzjonisty, pokazy tańca na wózkach.

Abilimpiady odbywają się w wielu krajach. Pierwszą zaczęła je organizować pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Japonia. W Polsce organizowana jest od 1997 r. z inicjatywy nieżyjącego już doktora Piotra Janaszka, założyciela Fundacji Mielnica z siedzibą w Koninie, byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Ich celem jest rozwijanie umiejętności i zainteresowań, poszerzanie horyzontów oraz pokazanie społeczeństwu często ukrytych talentów osób niepełnosprawnych. (PAP)

zak/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)