Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Prokuratura: kopalnia nie spowodowała podtopień w 2011 roku

0
Podziel się:

Ubiegłoroczne, zimowo-wiosenne powodzie w rejonie Jeziora Gopło i rzeki Noteć
nie były spowodowane wypompowywaniem wody z odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach - uznała
prokuratura w Kole (Wielkopolska).

Ubiegłoroczne, zimowo-wiosenne powodzie w rejonie Jeziora Gopło i rzeki Noteć nie były spowodowane wypompowywaniem wody z odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach - uznała prokuratura w Kole (Wielkopolska).

Odkrywka należy do Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" SA w Kleczewie. Jak poinformował w piątek PAP prokurator rejonowy w Kole Lech Perz, według hydrologów zrzuty wody z odkrywki podniosły poziom jeziora zaledwie o trzy milimetry, a zalania spowodowane były opadami i roztopami. "Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie" - powiedział prokurator.

Początkowo prokuratura odmówiła podjęcia działań w tej sprawie. Po interwencji posła PO Krzysztofa Brejzy z Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) prokuratura okręgowa w Koninie zadecydowała o wyjaśnieniu, czy nie zaistniało przestępstwo zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób. Sprawę przekazała do swojej jednostki w Kole.

W pozwoleniu wodno-prawnym marszałka województwa wielkopolskiego na budowę Tomisławic istnieje zapis zobowiązujący kopalnię do pokrywania strat powodziowych, wynikających z zasilania rzeki Noteć wodami z odwodnianej odkrywki. Ewentualne odszkodowania otrzymałyby osoby i firmy, które poniosły straty.

Pierwsza partia węgla z Tomisławic trafiła do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA w 2011 r. Zakończenie eksploatacji odkrywki, której zasoby oszacowano na 41 mln ton, planowane jest na 2030 rok.

Straty spowodowane powodziami w rejonie Gopła i Noteci oszacowano na kilkaset tysięcy złotych. Zniszczone zostały drogi, budynki, a także ścieżki rowerowe wykonane za unijne pieniądze. Była to największa powódź w tym rejonie od ponad 220 lat.(PAP)

zak/ je/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)