Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Swojskie Spotkania z Folklorem w Skrzebowej

0
Podziel się:

Około tysiąc wiernych z Polski oraz gości z Serbii i Ukrainy uczestniczyło
w niedzielę w Skrzebowej (Wielkopolska) w Swojskich Spotkaniach z Folklorem, połączonych z 75.
rocznicą zbudowania miejscowego kościoła.

*Około tysiąc wiernych z Polski oraz gości z Serbii i Ukrainy uczestniczyło w niedzielę w Skrzebowej (Wielkopolska) w Swojskich Spotkaniach z Folklorem, połączonych z 75. rocznicą zbudowania miejscowego kościoła. *

W budowie świątyni pomógł przed wybuchem II wojny światowej m.in. Joseph Patrick Kennedy - ojciec późniejszego prezydenta USA Johna Fitzgeralda. "W trakcie budowy przyłączył się on do zbiórki, zorganizowanej na ten cel w Stanach Zjednoczonych" - poinformował w niedzielę PAP organizator Swojskich Spotkań Karol Marszał.

W kościele znajduje się słynący łaskami cudowny obraz loretański z pierwszej połowy XVII wieku, podobny do wizerunku Matki Boskiej z Loretto. Wykonano go farbami olejnymi na desce w kształcie prostokąta. Ma 120 cm wysokości i 80 cm szerokości.

"Przedstawia całą postać Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Po bokach jest para aniołów ze świecami i dwie płonące lampy oliwne, a w dolnej części klęczą trzy kobiety, prawdopodobnie fundatorki " - poinformowała PAP autorka promowanej w niedzielę książki "Potęga obrazu" Aneta Ferenc.

Pierwotnie obraz był umieszczony w zrujnowanym obecnie kościele z XVII wieku, który jest poważnie zagrożony zawaleniem. Dzieło nieznanego artysty przeniesiono 75 lat temu do nowej świątyni. W niedzielę pokazano je po raz pierwszy po trwającej od kwietnia konserwacji.

Jak poinformowała Franc, konserwatorzy oczyścili obraz, zdjęli z niego pociemniałe punkty, uzupełnili ubytki. Przeprowadzono także impregnację dzieła i dezynsekcję.

W tym roku rozpoczęły się także badania archeologiczne wokół pierwszego kościoła z XVII w. Chodzi o wyjaśnienie, czy w ziemi istnieją jeszcze pozostałości po wcześniejszej zabudowie, która - według źródeł historycznych - w XVI i XVII wieku była często odwiedzana przez pątników szukających tutaj pomocy.(PAP)

zak/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)