Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkopolskie: Szczątki kpt. Cymsa przeniesione do Gniezna

0
Podziel się

Szczątki jednego z najważniejszych dowódców powstania wielkopolskiego kpt.
Pawła Cymsa spoczęły w piątek na Akropolu Bohaterów cmentarza św. Piotra i Pawła w Gnieźnie
(Wielkopolskie). Prochy zostały przeniesione z Bystrej na Śląsku.

bEpOpBfV

Szczątki jednego z najważniejszych dowódców powstania wielkopolskiego kpt. Pawła Cymsa spoczęły w piątek na Akropolu Bohaterów cmentarza św. Piotra i Pawła w Gnieźnie (Wielkopolskie). Prochy zostały przeniesione z Bystrej na Śląsku.

Po wybuchu powstania wielkopolskiego Cyms był jednym z dowodzących wyzwoleniem Gniezna. Oddziały pod jego komendą zajęły również Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Brał również udział w zdobyciu Inowrocławia.

Kpt. Paweł Cyms urodził się w Pawłowie pod Gnieznem (Wielkopolskie), przed śmiercią zamieszkał w Bystrej (Śląskie) i został tam pochowany w 1949 roku. Z inicjatywą przeniesienia jego szczątków do Gniezna wyszło przed dwoma laty Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

bEpOpBfX

"Odegrał on bardzo ważną rolę w powstaniu. Historycy jednoznacznie uznają, że był jednym z głównych dowódców powstania. Dobrze, że będzie leżał tam, gdzie jego żołnierze. Dzisiaj kpt. Cyms jest fundamentem budowy pamięci o powstaniu wielkopolskim" - powiedział PAP Robert Gaweł z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Gnieźnie.

W piątek przed południem w Inowrocławiu odbyła się msza święta w intencji powstańców oraz kpt. Pawła Cymsa. W jej trakcie w świątyni obecna była trumna ze szczątkami dowódcy. Potem szczątki zostały przetransportowane do Gniezna. Tam mszy przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Trumna ze szczątkami została złożona na lawecie armatniej i w wojskowej asyście przeniesiona w uroczystym kondukcie przez miasto na cmentarz.

Uroczystość pt. "Powrót dowódcy" zorganizowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Wydarzenie patronatem honorowym objęli prezydent RP i prymas Polski.

bEpOpBgd

Paweł Cyms (1894-1949) był uczestnikiem powstania wielkopolskiego oraz III powstania śląskiego. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego. Wielokrotnie odznaczany. m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.(PAP)

mat/ rpo/ bk/

bEpOpBgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)