Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Turniej pianistów stypendystów zagranicznych w Antoninie

0
Podziel się:

Młodzi pianiści z Chin i Japonii rywalizują o nagrodę księcia Antoniego
Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, który w sobotę rozpoczął się w
Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

*Młodzi pianiści z Chin i Japonii rywalizują o nagrodę księcia Antoniego Radziwiłła w 23. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, który w sobotę rozpoczął się w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska). *

Tradycyjnie, główną nagrodę i wyróżnienia w konkursie przyznaje publiczność. Uczestnicy wykonują obowiązkowo program chopinowski i program dowolny (narodowy). Prawo bisu przysługuje tylko zdobywcy Grand Prix.

W Turnieju biorą udział pianiści studiujący na polskich uczelniach muzycznych - studenci, stażyści i stypendyści, wytypowani przez swoich profesorów.

"W sobotę studenci prezentowali program chopinowski. Każdy z nich miał 15 minut, by zaprezentować się publiczności, która głosuje na specjalnych kuponach. Głosy są liczone, a w niedzielę ci sami pianiści startują w odwrotnej kolejności i prezentują dowolny program kompozytora, którego sami wybrali" - powiedział PAP organizator Turnieju, Andrzej Leraczyk.

W tej edycji występują: Li Cheng (Chiny) z Akademii Muzycznej w Łodzi, Xu Jang (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kazuko Tsuji (Japonia) z Akademii Muzycznej w Krakowie, Rena Tsuzuki (Japonia) z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Wenxiano Xu (Chiny) z Akademii Muzycznej w Krakowie i Jinman Li (Chiny) z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W poprzednich latach laureatami Grand Prix Turnieju byli doceniani dziś na wielu scenach pianiści, m.in. Japonka Takako Takahashi (1990 r.) i Tokiko Kobayakowa (2000 r.), Wadim Radziszewski z Uzbekistanu (2005 r.) i Fares Marek Basmadji z Syrii (2007 r.). Nagrody specjalne otrzymywali m.in. Ares Chadzinikolau z Grecji (1993 r.) i Eleonora Zubrawska z Białorusi (1998 r.).

W antonińskim pałacyku gościł wielokrotnie młody Fryderyk Chopin. Był tutaj gościem księcia Antoniego, wielkiego miłośnika muzyki i kompozytora. Chopin grał dla książęcej rodziny i komponował. Uczył także gry na pianinie młode księżniczki - Elizę i Wandę.

Organizatorami Turnieju jest Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które jest właścicielem pałacu.(PAP)

zak/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)