Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: W publicznych żłobkach w Poznaniu brakuje miejsc

0
Podziel się:

Ponad 1,8 tys. miejsc dla dzieci brakuje w publicznych żłobkach w Poznaniu.
Miejsc brakuje też w placówkach w Pile, Kaliszu i Ostrowie Wlkp.

Ponad 1,8 tys. miejsc dla dzieci brakuje w publicznych żłobkach w Poznaniu. Miejsc brakuje też w placówkach w Pile, Kaliszu i Ostrowie Wlkp.

Na terenie Poznania funkcjonują cztery zespoły żłobków publicznych, w tym 14 placówek, które mogą przyjąć 1212 dzieci. Liczba dzieci oczekujących do żłobków samorządowych wynosiła pod koniec lipca 1878.

Jak poinformowała PAP Natalia Miśko z biura prasowego poznańskiego urzędu miasta, od czerwca 2011 r. do sierpnia 2012 r. do rejestru żłobków i klubów dziecięcych działających na terenie miasta wpisanych zostało 14 żłobków niepublicznych oferujących 379 miejsc planowych i 3 kluby dziecięce oferujące 47 miejsc planowych. Miasto dofinansowuje opiekę nad dzieckiem w kwocie 400 zł w przypadku 300 miejsc w żłobkach niepublicznych.

W zespołach żłobków miejskich od początku 2012 roku zwiększono liczbę miejsc o 247. Od stycznia 2013 roku ta liczba ma wzrosnąć o kolejne 50. Miasto nie planuje podwyżek w swoich placówkach, ostatnia zmiana wysokości opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miała miejsce w kwietniu tego roku.

Jak poinformowała Miśko, trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu na zlecenie opieki nad dziećmi do lat 3, którego przedmiotem będzie wybór dziennych opiekunów sprawujących opiekę nad małymi dziećmi na terenie miasta.

W żłobku podległym gminie Piła jest obecnie 113 miejsc. Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piły Dorota Strugała poinformowała, że brakuje w nim ponad 60 miejsc. W tym roku samorząd nie planuje podwyżki opłat za pobyt dzieci w żłobku, poprzednia zmiana stawek miała miejsce w 2011 roku.

"W Pile, po wejściu w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, nie powstały prywatne żłobki i kluby dziecięce. Nie ma również zainteresowania sprawą opiekuna dziennego mimo ogłoszenia naboru przez Urząd Miasta" - poinformowała Strugała.

W Lesznie działają dwa żłobki prowadzone przez osoby prywatne, są one dotowane przez samorząd, który nie prowadzi własnego żłobka. Obecnie jest w nich 111 miejsc; według danych z końca czerwca nie było żadnego dziecka wpisanego na listę rezerwową.

Jak poinformowała PAP Justyna Nowacka z Urzędu Miasta Leszna, do tej pory do urzędu nie wpłynął żaden wniosek osoby chętnej do pełnienia funkcji opiekuna dziennego; urząd nie posiada też informacji o planowanych nowych żłobkach, czy klubach dziecięcych.

W żłobkach w Koninie jest obecnie 125 miejsc. Według dyrektorki żłobka miejskiego Haliny Gryszkiewicz, od 2011 r. przybyło w nim 45 miejsc. Koniński samorząd nie przewiduje podwyżek opłat.

"Opłata stała obliczana jest od poziomu minimalnego wynagrodzenia krajowego i wynosi 17 proc. Są ulgi dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych i samotnych, które wynoszą 6 proc." - powiedziała PAP Halina Gryszkiewicz.

"W Koninie potrzeby są zabezpieczone, ale najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przybędzie kolejnych 15 miejsc w niepublicznym żłobku w starej części miasta" - poinformowała PAP kierownik wydziału spraw społecznych w miejscowym magistracie Wanda Goik.

Według Goik, po wejściu w życie nowej ustawy, wiele osób interesowało się prowadzeniem żłobków. Pozostała jedna chętna do prowadzenia placówki dla 15 dzieci na Starym Mieście. Innych form prowadzenia placówek tego typu w Koninie nie ma.

W Ostrowie Wlkp. do żłobka miejskiego uczęszcza 64 dzieci. "Na liście rezerwowej jest 29 maluchów. Miasto nie przewiduje podwyżek opłat. W mieście działa jeden żłobek prywatny" - poinformowała PAP Sylwia Nowicka z biura prasowego miejscowego magistratu.

W Kaliszu funkcjonują trzy żłobki prowadzone przez samorząd. Dysponują 311 miejscami. W ostatnich dwóch latach ilość miejsc zwiększyła się o 41. Na liście oczekujących znajduje się sto wniosków.

"Opłata dzienna za pobyt dziecka wynosi w tej miejscowości 5,50 złotych oraz maksymalna dzienna wysokość opłaty za wyżywienie w wysokości 5 złotych, co w przypadku pełnej odpłatności przy niekorzystaniu z ulg i 100 proc. odpłatności pobytu dziecka powoduje koszty wysokości 225,75 złotych miesięcznie" - poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Karina Zachara.

Według niej, przygotowywany jest projekt uchwały zmieniającej wysokość opłat za pobyt dziecka, który zakłada ich wzrost o 50 groszy dziennie i wzrost maksymalnej opłaty za wyżywienie o 50 groszy.

Na podstawie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech w Kaliszu powstały trzy prywatne żłobki i jeden klub dziecięcy, które dysponują 61 miejscami opieki, dofinansowanymi z budżetu miasta.

rpo/ zak/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)