Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielkopolskie: Wystawa ekslibrisów i grafik w Gołuchowie

0
Podziel się:

Około 160 ekslibrisów i grafik różnych bibliofilów z całej Europy i Japonii
zaprezentowano na wystawie "Przyroda i kultura w ekslibrisie z kolekcji Ryszarda Wagnera", którą
można oglądać w Ośrodku Kultury Leśnej w wielkopolskim Gołuchowie.

Około 160 ekslibrisów i grafik różnych bibliofilów z całej Europy i Japonii zaprezentowano na wystawie "Przyroda i kultura w ekslibrisie z kolekcji Ryszarda Wagnera", którą można oglądać w Ośrodku Kultury Leśnej w wielkopolskim Gołuchowie.

"To tylko część mojej kolekcji, liczącej ponad 3 tys. pozycji. Pokazuję najbardziej reprezentatywne, które dotyczą przyrody i jej kulturotwórczej roli w historii rozwoju człowieka" - powiedział PAP Wagner. Na ekspozycji jest wiele prac dotyczących mitologii, łowiectwa i heraldyki.

Można obejrzeć m.in. ekslibrisy Bernharda Kuhlmanna, Huberta Duponda, Jana Dobrovolskiego, Jaroslava Vonderka, Ctibora Stastny, Tibora Moskala, Fery Antal, Norberta Otta i wielu innych. Zaprezentowano ich dwubarwne drzeworyty i litografie, akwaforty i akwatinty, miedzioryty, cynkotypie, litografie czterobarwne i sześciobarwne.

Kolekcjonowanie ekslibrisów należy do tradycji rodziny Wagnera. "Zbieramy także grafiki i rarytasy bibliofilskie. Rozpoczęło się to przed I wojną światową i trwa do dziś" - powiedział kolekcjoner. W zbiorach są dzieła "od prostych, jakie były w wielu mieszczańskich wielkopolskich rodzinach", aż do wspaniałych poloników, m.in. pierwszego wydania Kroniki Kromera i ubiorów Jana Matejki, kolorowane przez jego uczniów.

Wśród eksponatów jest ekslibris Huberta Duponda wykonany dla Paula Armanda w 1928 r. Artysta przedstawia na nim, w kolorze sepii, kępę drzew z ekspresyjnie poskręcanymi pniami i drapieżnie wbitymi w ziemię korzeniami, na tle skłębionych chmur. Natomiast Bernhard Kuhlmann w ekslibrisie z 1974 r., przedstawiającym dukt leśny, delikatną i wyważoną kreską wprowadza nastrój niezakłóconego niczym spokoju.

Według Wagnera częstym tematem dla wielu artystów i bibliofilów-przyrodników tematem stały się rośliny niższych warstw lasu: podrostu, podszytu i runa leśnego czyli "dna lasu" oraz zwierzęta. Inspiracją na przykład dla ekslibrisu Węgra Tibora Moskala był oset, a dla innych mniszek lekarski, zwierzęta Afryki, Japonii i Ameryki Południowej.

"Ekslibrisy XX i XXI wieku nie pozostawiają wątpliwości, że przyroda stanowi jeden z najsilniejszych czynników kulturotwórczych. Ma ona ogromny wpływ na rozwój sztuk plastycznych, architektury, literatury, muzyki" - twierdzi Wagner.

Ekspozycję można oglądać do końca grudnia.(PAP)

zak/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)