Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiemy, gdzie żyje się najlepiej na świecie

0
Podziel się:

Idealnym miejscem do życia jest Norwegia. Najgorzej jest w Afryce subsaharyjskiej.

Wiemy, gdzie żyje się najlepiej na świecie
(mroach/CC BY-SA 2.0/Flickr)

_ - Norwegia utrzymała status państwa, w którym najlepiej się żyje, zaś na końcu zestawienia uplasowały się nękane przez wojny i AIDS państwa Afryki subsaharyskiej _ - wynika z danych ONZ.

Polska zajęła 41. miejsce w zestawieniu i została zaklasyfikowana do grupy państw o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego.
W pierwszej grupie, o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, znalazło się 38 państw.

Zobacz jakimi krajobrazami mogą cieszyć oko na co dzień Norwegowie:

Z danych uzyskanych jeszcze przed wybuchem kryzysu finansowego wynika, że najwyższy standard życiowy zapewniają Norwegia, Australia i Islandia.

Zestawienie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) opracowano na podstawie danych z 2007 r. obejmujących PKB na głowę mieszkańca, wykształcenie i średnią długość życia.

Najwyższe PKB na głowę mieszkańca ma Liechtenstein - 85 tys. 383 dolarów, zaś najniższe Demokratyczna Republika Konga - 298 dolarów W Polsce wskaźnik ten wynosił 15 tys. 987 dolarów._ - Mimo istotnej poprawy postępy były bardzo nierówne. Wiele państw doznało w ostatnich dekadach regresu w związku ze spadkiem gospodarczym, kryzysami wynikającymi z konfliktów oraz epidemią HIV/AIDS, i doszło do tego jeszcze zanim dały się odczuć skutki światowego kryzysu gospodarczego _ - napisano w raporcie.

Średnia długość życia w Nigrze wynosi zaledwie 50 lat, czyli około 30 lat mniej niż w Norwegii. Na każdego dolara zarabianego na osobę w Nigrze, w Norwegii zarabia się 85 dol. Najdłużej żyją mieszkańcy Japonii - 82,7 lat, zaś Afganistanie - zaledwie 43,6.

Połowa ludzi mieszkających w 24 najbiedniejszych państwach jest niepiśmiennych.

W Polsce średnia długość życia wynosiła 75,5 lat, zaś czytać i pisać umiało 99,3 proc. ludności powyżej 15. roku życia.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)