Notowania

clinton
30.10.2010 10:55

Wietnam: Clinton apeluje o pokojowe rozwiązywanie sporów morskich

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zaapelowała w sobotę o pokojowe rozwiązanie sporów morskich i podkreśliła, że powinny one być przezwyciężane zgodnie z prawem międzynarodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zaapelowała w sobotę o pokojowe rozwiązanie sporów morskich i podkreśliła, że powinny one być przezwyciężane zgodnie z prawem międzynarodowym. *

"W interesie narodowym Stanów Zjednoczonych leży wolna żegluga i wolny handel morski" - powiedziała pani Clinton przywódcom 16 państw azjatyckich obradujących w stolicy Wietnamu, Hanoi.

"A kiedy pojawiają się spory dotyczące terytorium morskiego, zależy nam na ich pokojowym rozwiązywaniu na bazie zwyczajowego prawa międzynarodowego" - oświadczyła.

Dziesięć państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) obraduje w Hanoi z 6 partnerami - Chinami, Japonią, Indiami, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią w momencie sporu terytorialnego między Chinami i Japonią o wyspy Diaoyu-Senkaku.

Chiny, które uważają spór o wyspy za kwestię dwustronną, wyraziły niezadowolenie z wypowiedzi pani Clinton.

Rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu oświadczył: "Wyspy Diaoyu stanowią integralną część terytorium chińskiego od pradawnych czasów i dlatego Chiny sprawują nad nimi niekwestionowane zwierzchnictwo" - oznajmił.

Premierzy Chin i Japonii wen Jiabao i Naoto Kan przeprowadzili w sobotę krótką rozmowę na marginesie szczytu w Hanoi.

"Przed rozpoczęciem szczytu państw Azji Wschodniej premier Kan i chiński premier Wen Jiabao spotkali się na 10 minut" - oświadczył rzecznik dyplomaci japońskiej Tetsuro Fukuyama.

"Podzielili się spostrzeżeniem, że jest rozczarowujące, iż nie dochodzi do szczytu dwustronnego. Będą kontynuować wysiłki na rzecz rozwijania wzajemnie korzystnych relacji dwustronnych" - oznajmił.

Wcześniej zapowiadano, że szczyt premierów Japonii i Chin, odbędzie się w piątek wieczorem, ale Chiny oskarżyły Japonię o umyślne "zepsucie" atmosfery potrzebnej do spotkania.

Konflikt na linii Tokio-Pekin w sprawie wysp, nazywanych przez Japonię Senkaku, a przez Chiny - Diaoyu, trwa od dawna. Wokół wysp znajdują się bogate łowiska. Wyspy są administrowane przez Japonię, ale roszczenia do nich zgłaszają Chiny.

We wrześniu między dwoma państwami doszło do zaostrzenia sporu, gdy Japończycy aresztowali w rejonie wysp kapitana i załogę chińskiego kutra, który zderzył się z japońskimi okrętami patrolowymi. Ostatecznie całą załogę trawlera uwolniono. Najpoważniejszy od czterech lat kryzys dyplomatyczny między Pekinem a Tokio został załagodzony dopiero po spotkaniu 4 października w Brukseli premierów Chin i Japonii. (PAP)

mw/ drag/

7601695 7601980 7601924

Tagi: clinton, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz