Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wipler: Gowin powinien być liderem nowej formacji republikańskiej

0
Podziel się

Szef Stowarzyszenia Republikanie, poseł Przemysław Wipler jest zdania, że
po odejściu z PO Jarosław Gowin powinien zostać liderem nowej formacji centroprawicowej o programie
republikańskim. Zadeklarował, że jego stowarzyszenie chętnie podejmie współpracę z Gowinem.

bErUBrCJ

Szef Stowarzyszenia Republikanie, poseł Przemysław Wipler jest zdania, że po odejściu z PO Jarosław Gowin powinien zostać liderem nowej formacji centroprawicowej o programie republikańskim. Zadeklarował, że jego stowarzyszenie chętnie podejmie współpracę z Gowinem.

Wipler ocenił, że decyzja b. ministra sprawiedliwości to moment "równie przełomowy, jak wtedy, gdy powstawały dwie nowe formacje w 2001 roku: PiS i PO". "To jest etap, w którym, myślę, w perspektywie kilku miesięcy powstanie nowa formacja, która przełamie coraz bardziej patologiczny podział na polskiej scenie politycznej - podział na kilka formacji, które dzielą emocje, a które program gospodarczy, społeczny, program dla przedsiębiorczości, dla państwa, maja ten sam: więcej urzędników, więcej podatków, więcej barier dla przedsiębiorców" - mówił Wipler dziennikarzom w poniedziałek w Sejmie.

Przekonywał przy tym, że Gowin ma potencjał, by zostać przywódcą nowej siły politycznej na prawicy. "Jarosław Gowin ma potencjał budowy nowej formacji centroprawicowej o programie republikańskim, wolnorynkowym - formacji, która będzie dobra i dla polskich przedsiębiorców, i dla pracowników, również dla tych Polaków, którym lata temu Donald Tusk obiecywał powrót do Polski" - podkreślił szef Republikanów. Nowy twór polityczny miałby być alternatywą dla PiS i PO.

bErUBrCL

Zadeklarował jednocześnie, że jego organizacja jest gotowa do rozmów z b. ministrem sprawiedliwości. "Ja sam i Republikanie z przyjemnością włączymy się we współpracę z Jarosławem Gowinem. Teraz jest czas na rozmowy polityczne, na ustalenie jak ma wyglądać Polska, w której Jarosław Gowin będzie nie liderem PO, ale liderem nowej formacji politycznej" - powiedział poseł.

Wyraził też chęć spotkania z b. szefem MS na temat szczegółów ewentualnej współpracy. Według niego "jest wreszcie dobry moment ku temu, by rozpocząć rozmowy", gdyż Gowin rozstał się z ciężarem, "jakim było członkostwo w PO".

Jego zdaniem do przyszłej inicjatywy b. ministra będzie chciało przyłączyć się wiele innych środowisk. Pytany, kogo konkretnie ma na myśli, zastrzegł, że decydujący głos będzie miał tu Gowin. "Tutaj najistotniejsze jest, kogo w tym wspólnym projekcie będzie widział Jarosław Gowin. Wydaje mi się, że on jest osobą, która powinna w najbliższych tygodniach wyartykułować z kim tutaj we wspólną drogę chce wyruszać" - zaznaczył Wipler. Dodał jednak, że w nowej formacji widziałby np. lidera PJN Pawła Kowala.

Szef Stowarzyszenia Republikanie poinformował, że w najbliższych dniach zaprezentowane ma zostać stanowisko stowarzyszenia, w którym odniesie się do nowej sytuacji politycznej.

bErUBrCR

Wipler wyraził też pogląd, że nie będzie przedterminowych wyborów parlamentarnych. "Myślę, że Sejm jak najbardziej przetrwa, że zacznie się dobieranie przystawek. Skończy się udawanie, że Ruch Palikota, czy SLD to są partie opozycyjne - będą musiały wprost zasilić szeregi koalicji rządzącej. Na pierwszą pomoc pójdzie koło, które zostało wypreparowane z RP (chodzi o koło "Inicjatywa Dialogu", które tworzy czworo b. posłów Ruchu - PAP)" - powiedział.

Gowin, b. minister sprawiedliwości ogłosił w poniedziałek, że odchodzi z PO. Zapowiedział, że w ciągu miesiąca poinformuje o swojej przyszłości - "jak i z kim chce zmieniać Polskę". (PAP)

mkr/ son/ jra/

bErUBrDm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)