Notowania

Wisława Szymborska. Oni ją wspominali

"Łatwo pisać o śmierci. O życiu trudniej. Życie ma więcej szczegółów. Nic ogólnego nie ciekawi". Poetkę wspominali jej przyjaciele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Jastrzebski/ East News)

_ - Łatwo pisać o śmierci. O życiu trudniej. Życie ma więcej szczegółów. Nic ogólnego nie ciekawi _ - te ostatnie słowa zapisane w notesie Wisławy Szymborskiej zacytował jej sekretarz Michał Rusinek podczas spotkania, na którym poetkę wspominali przyjaciele.

Dzisiejszy wieczór w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) rozpoczął się od archiwalnego nagrania wiersza _ Chmury _, który czytała Wisława Szymborska. Jej poezja powracała podczas spotkania jeszcze kilkakrotnie. Słowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Tomasza Stańki i Marcina Wasilewskiego. Jazzman zagrał fragment swojej nowej kompozycji zatytułowanej _ Wislawa _.

Poetkę wspominali: Julia Hartwig, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Anders Bodegard, Ryszard Krynicki, Leonard Neuger, Michał Rusinek, Adam Zagajewski oraz prowadzący spotkanie Jerzy Illg i Teresa Walas. Tytuł czwartkowego spotkania _ Niepojęty przypadek _ był nawiązaniem do wiersza Wisławy Szymborskiej _ W zatrzęsieniu _.

_ - Wiesława Szymborska była poetką, ale była też pięknym, ludzkim poematem. Poematem głębokim i zabawnym, ciemnym i przejrzystym, ironicznym i ciepłym. Obcując z nim mieliśmy świadomość, że obcujemy z ludzkim dziełem sztuki. Wiersze Wisławy Szymborskiej wciąż są żywe, ich serca biją. I będzie się to działo tak długo, póki na tej ziemi choć jeden człowiek będzie je czytał. Ale tamten poemat ludzki zniknął, zaprzepaszczony, zniszczony przez śmierć. Pozostały po nim tylko ślady w naszej pamięci, jakże ułomnej, jakże nietrwałej w końcu także podatnej na śmierć. Pozostaje nam ożywiać te ślady _ - mówiła prof. Teresa Walas.

Leonard Neuger wspominał lata 80. i spotkania w mieszkaniu poetki, na których Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m203237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szymborska;zostanie;pochowana;w;krakowie,181,0,1018549.html) *Znana data i miejsce pogrzebu Szymborskiej * Noblistka zostanie pochowana w grobowcu rodzinnym. Zobacz, kto będzie ją żegnał. przebojem były zupy w torebce. _ Wisława przychodziła z wrzątkiem, każdy sobie wsypywał zupę z torebki i siedzieliśmy tak do czwartej nad ranem - wspominał. Przebojem była zupa szparagowa i zupa ogonowa _. Dodał, że poetka starła się, by przy stole siedzieli ludzie ze sobą harmonizujący i aby nie było więcej niż jednego _ błazenka _. Według Teresy Walas zagraniczni dziennikarze byli przekonani, iż Szymborska tylko wynajmuje mieszkanie na ul.Chocimskiej, by ich nie wpuszczać do własnego.

Anna Bikont podkreślała, że Wisława Szymborska _ słowo Żyd, które tak nieporęcznie wymawiać, zastąpiła imionami _. Przypomniała, że ojciec poetki Wincenty Szymborski swój patriotyzm wyrażał językiem endecji. _ Mała Wisława musiała ten język słyszeć w dzieciństwie, ale nic z tego języka do niej nie przylgnęło. To niesie pocieszenie, że wbrew prawom fizyki jabłko nie zawsze musi upaść koło jabłoni _ - powiedziała Bikont.

Ewa Lipska przeczytała jedną z kartek, którą dostała od poetki w 1971 r. - _ Kochana Ewciu uważaj z kim rozmawiasz. Uważaj, o czym myślisz. Dbaj o pozytywne sny. Ubieraj się skromnie. Jedz proste potrawy. Hoduj tylko policyjne psy. Miej na uwadze pożytek powszechny _.

Przyjaciele wspominali też moment, gdy poetka dostała literacką Nagrodę Nobla. Jak mówił Anders Bodegard tydzień pobytu w Szwecji był niezwykle trudny, przeładowany wydarzeniami. Jerzy Illg wspominał, że poetka dla której ceremonie były trudne podczas bankietu opowiadała królowi Szwecji po francusku kawały i namówiła go na nawet na zapalenie papierosa.

Wieczór zamknął wiersz _ Metafizyka _. W salach MOCAK-u były pokazywane zdjęcia z archiwum poetki i o niej filmy. Spotkanie zostało przygotowane przez Instytut Książki i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla 1996 r. zmarła 1 lutego. W czwartek została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w rodzinnym grobowcu, w którym spoczywają jej rodzice i siostra.

Czytaj w Money.pl
Zobacz, kto w Krakowie żegnał Szymborską Poetka spoczęła na Cmentarzu Rakowickim, w rodzinnym grobowcu.
Dziś pogrzeb Szymborskiej. Tak ją wspomina przyjaciółka - _ Jak nikt potrafiła uciekać niezauważona. To był jej sposób na sławę _ - opowiada Katarzyna Kolenda - Zaleska.
Gołota napisał wiersz dla Szymborskiej Polski bokser napisze do noblistki słowa pożegnania.
Tagi: Wisława Szymborska nie żyje, Szymborska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz