Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wkrótce finał konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"

0
Podziel się:

Utwory trojga dramaturgów zaprezentowane zostaną w trakcie finału drugiej
edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości", organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. Do
konkursu zgłoszono blisko 130 tekstów.

Utwory trojga dramaturgów zaprezentowane zostaną w trakcie finału drugiej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości", organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. Do konkursu zgłoszono blisko 130 tekstów.

Konkurs dramaturgiczny ma za zadanie wyłonić najciekawsze teksty poświęcone problematyce współczesnej. Trzy wybrane przez jury prace są przystosowywane przez reżysera i aktorów teatru przy współudziale autora do warunków sceny i prezentowane będą podczas finału w formie czytań scenicznych. Przygotowane dramaty zostaną zaprezentowane 11 i 12 września na deskach Teatru Polskiego.

Najlepszy, nagrodzony tekst zostanie wystawiony w teatrze jeszcze w tym sezonie. Do finału zakwalifikowane zostały dramaty "Nieskończona historia" Artura Pałygi, "Przyjaciel" Radosława Paczochy i "Sans Souci" Anny Wakulik. Do pracy przy tych tekstach zaproszeni zostali reżyserzy: Adam Guziński, Krzysztof Rekowski i Ewelina Pietrowiak.

"Te trzy teksty uznaliśmy za najbardziej interesujące ze względu na temat i ze względu na formę, w jakiej został on ujęty. Wybór był trudny, bo mamy do czynienia z zauważalnym ożywieniem literackim w Polsce. Te prawie 130 dramatów, to niezła próbka socjologiczna świadomości autorów" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Paweł Szkotak, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, jeden z jurorów konkursu.

Jak dodał, poziom nadsyłanych prac był w tym roku wyższy niż w ubiegłym.

"Nadesłane teksty to w dużej mierze dramaty pokazujące Polskę w okresie przemian, w czasie, w którym ludzie z trudem się odnajdują. W kilkunastu tekstach pojawiała się bardzo silna warstwa metafizyczna. (...) Było też sporo tematów związanych z dojrzewaniem i z kryzysem wieku średniego" - powiedział Szkotak.

Prace ocenia jury składające się z literaturoznawcy, prof. Przemysława Czaplińskiego, krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka oraz Pawła Szkotaka. Autor najlepszego dramatu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Swoje nagrody przyznają także publiczność i dziennikarze.

Jak przypomniał Szkotak, dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu, weszły do repertuaru Teatru Polskiego. (PAP)

rpo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)