Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wkrótce rozwiązanie sporu wokół Steinbach-szef frakcji CDU: CSU

0
Podziel się

Niemiecka koalicja rządząca chce na początku przyszłego tygodnia zaproponować
rozwiązanie sporu wokół nominacji przewodniczącej Związku Wypędzonych (BDV) do rady fundacji
"Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - zapowiedział szef frakcji CDU/CSU Volker Kauder.

bEiohUaJ

Niemiecka koalicja rządząca chce na początku przyszłego tygodnia zaproponować rozwiązanie sporu wokół nominacji przewodniczącej Związku Wypędzonych (BDV) do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" - zapowiedział szef frakcji CDU/CSU Volker Kauder.

"W tej chwili szukamy w koalicji możliwości rozwiązania. Wychodzę z założenia, że potrwa to do początku przyszłego tygodnia. Musimy się porozumieć co do tego, jak podejść do propozycji przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach i potem będziemy dążyć do rozmowy z nią" - powiedział Kauder w opublikowanej w piątek rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post".

Jak przyznał, tematem rozmowy ze Steinbach będzie też m.in. to, że rząd musi zachować wpływ na fundację, która stworzyć ma w Berlinie muzeum poświęcone wysiedleniom Niemców.

bEiohUaL

Kandydaturę Steinbach do władz fundacji blokuje minister spraw zagranicznych, szef koalicyjnej partii FDP Guido Westerwelle ze względu na zastrzeżenia Polski do szefowej BdV.

Na początku stycznia przedstawiła ona warunki swojej rezygnacji z kandydowania do rady. Domaga się przede wszystkim usamodzielnienia fundacji od władz federalnych i Niemieckiego Muzeum Historycznego oraz zwiększenia liczby przedstawicieli Związku Wypędzonych w radzie.

W sporze zabrali głos prawnicy. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opublikował w piątek wnioski ekspertyzy służb prawnych Bundestagu. Według niej rząd ma prawo zablokować powołanie nominowanego przez uprawnione instytucje członka rady fundacji, jeśli w przekonujący sposób uzasadni, że inna decyzja szkodziłaby stosunkom zagranicznym Niemiec.

Eksperci zwracają uwagę, że w procesie ustawodawczym dużą rolę odgrywały międzynarodowe kontrowersje związane z powołaniem fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

bEiohUaR

Z kolei publikowane wcześniej ekspertyzy prawne autorstwa profesora prawa z Fryburga Dietricha Murswieka oraz poczdamskiego eksperta Eckarta Kleina stwierdzały, że rząd nie może blokować nominacji Steinbach bez poważnych przesłanek.

Przesłanki takie zachodziłyby, jeśli kandydat do rady zagrażałby celom fundacji, przede wszystkim działaniu w duchu pojednania.

Zdaniem prawników to, że Steinbach w 1991 r. głosowała w Bundestagu przeciw uznaniu granicy na Odrze i Nysie, nie jest argumentem, który pozwala sądzić, iż Steinbach działała niezgodne z duchem pojednania.

Anna Widzyk (PAP)

bEiohUaS

awi/ ro/

bEiohUbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)