Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Władze Olsztyna przedstawiły program racjonalizacji sieci szkół

0
Podziel się

Łączenie szkół w zespoły, ale przy pozostawieniu uczniów w dotychczasowych
budynkach pod opieką tych samych nauczycieli zakłada program racjonalizacji sieci szkół publicznych
w Olsztynie. Władze Olsztyna przedstawiły w czwartek projekt likwidacji szkół. Jeszcze w styczniu
zmianami w organizacji placówek oświatowych zajmą się miejscy radni.

bEgNMKfF

Łączenie szkół w zespoły, ale przy pozostawieniu uczniów w dotychczasowych budynkach pod opieką tych samych nauczycieli zakłada program racjonalizacji sieci szkół publicznych w Olsztynie. Władze Olsztyna przedstawiły w czwartek projekt likwidacji szkół. Jeszcze w styczniu zmianami w organizacji placówek oświatowych zajmą się miejscy radni.

Powodem zmian w organizacji sieci szkół jest malejąca liczba uczniów w szkołach i konieczność dostosowania szkół do potrzeb.

Podczas konferencji wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialny za oświatę Jerzy Szmit zapewnił, że łączenie szkół w zespoły nie będzie odbywać się kosztem uczniów. "Uczniowie nie odczują zmian, pozostaną w tych samych ławkach z tymi samymi nauczycielami. Zmieni się jedynie szyld placówki" - powiedział Szmit.

bEgNMKfH

Wiceprezydent powiedział, że w wyniku połączenia placówek pracę może stracić 14 pracowników niepedagogicznych z obsługi administracyjnej. W olsztyńskiej oświacie pracuje 4 tysiące osób. Miasto zaoszczędzić ma w ten sposób 600 tys. zł, które chce przeznaczyć na zajęcia logopedyczne dla przedszkolaków i uczniów klas pierwszych. Część pieniędzy pozostanie także do dyspozycji szkół.

Szmit powiedział, że mimo dużego oporu rodziców miasto musi podjąć się tej reformy oświaty. W przeciwnym razie za kilka lat stanie przed problemem prywatyzacji szkół i przekazania ich do prowadzenia fundacjom czy stowarzyszeniom, bo nie będzie w stanie ich utrzymać.

27 stycznia radni Olsztyna na sesji mają zająć się uchwałą nad zamiarem likwidacji wybranych szkół, następnie na kolejnych sesjach wraz z przedłożoną opinią kuratorium zagłosują nad likwidacją placówek.

Pierwszy program racjonalizacji sieci szkół przedstawiony przez władze Olsztyna pod koniec listopada zakładał dalej idące zmiany, m.in. całkowitą likwidację gimnazjum nr 15 w osiedlu Gutkowo. Dzieci miałyby dojeżdżać do innej szkoły oddalonej o 6 kilometrów. Po protestach rodziców i rady osiedla i burzliwych konsultacjach społecznych odstąpiono od tego pomysłu.

bEgNMKfN

Według władz, 10 lat temu w podstawówkach olsztyńskich uczyło się 13 tys. uczniów, obecnie - 8,5 tys. Do gimnazjów uczęszcza 3,5 tys. uczniów, podczas gdy 10 lat temu, gdy gimnazja powstawały, tylko w pierwszych ich klasach uczyło się 2 tys. uczniów.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ali/ abe/ bk/

bEgNMKgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)