Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Władze palestyńskie obniżają cenę chleba

0
Podziel się:

Cena chleba w palestyńskich sklepach ma być od soboty niższa - zdecydowały
władze Autonomii Palestyńskiej, które chcą w ten sposób złagodzić napięcie spowodowane
zmniejszeniem wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Cena chleba w palestyńskich sklepach ma być od soboty niższa - zdecydowały władze Autonomii Palestyńskiej, które chcą w ten sposób złagodzić napięcie spowodowane zmniejszeniem wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Za kilogram chleba trzeba będzie teraz płacić nie 4 a 3,5 szekla (1 szekel to ok. 80 groszy).

Minister gospodarki Hasan Abu Libdah zapowiada także dalsze zwiększenie kontroli cen. Resort ma dodatkowo ustalić ceny maksymalne 16 podstawowych produktów żywnościowych, a także 31 innych artykułów spożywczych. Inspektorzy resortu będą sprawdzać, czy sprzedawcy nie łamią rządowych postanowień.

Kontrola cen ma za zadanie złagodzić społeczne skutki podjętej wcześniej decyzji o zmniejszeniu o połowę lipcowych wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Rząd Autonomii Palestyńskiej zapowiedział, że może być zmuszony do kolejnych cięć płac oraz zwolnień pracowników, jeśli nie poprawi się stan budżetu zasilanego głównie przez zagranicznych sponsorów, z których największym jest Unia Europejska.

Kryzys gospodarczy w Europie spowodował jednak, że subwencje napływają w mniejszej ilości i wolniej niż obiecywała Bruksela. Raptownie zmniejszył się też strumień arabskich funduszy dla Palestyńczyków ze względu na perturbacje ekonomiczne spowodowane przez arabską wiosnę.

Do połowy roku Autonomia Palestyńska otrzymała tylko około jednej trzeciej z ponad miliarda dolarów zagranicznych dotacji przewidzianych na ten rok. W dodatku Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zamrożą wszelką pomoc finansową dla Palestyńczyków, jeśli nie zrezygnują oni z dążenia do uznania własnego niepodległego państwa na wrześniowym posiedzeniu plenarnym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Według Banku Światowego, w ubiegłym roku poniżej granicy ubóstwa żyło 18 proc. Palestyńczyków zamieszkujących Zachodni Brzeg Jordanu, który jest pod kontrolą władz Autonomii Palestyńskiej. 17 proc. mieszkańców tej palestyńskiej enklawy na terytorium Izraela było bezrobotnych.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)