Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: B.właściciel Parmalatu skazany na 18 lat więzienia

0
Podziel się:

Były właściciel ósmej co do wielkości grupy przemysłowej we Włoszech,
przedsiębiorstwa Parmalat, Calisto Tanzi, został w czwartek skazany na 18 lat więzienia za
oszukańcze bankructwo.

Były właściciel ósmej co do wielkości grupy przemysłowej we Włoszech, przedsiębiorstwa Parmalat, Calisto Tanzi, został w czwartek skazany na 18 lat więzienia za oszukańcze bankructwo.

Skandal w firmie Parmalat wybuchł w grudniu 2003 roku, gdy ogłosiła ona bankructwo po wykryciu "dziury" finansowej w wysokości 14,5 miliarda euro.

Do tej pory nie wiadomo dokładnie, co stało się z tymi pieniędzmi. Wszystko wskazuje na to, że Tanzi je sprzeniewierzył i źle zainwestował. Straty finansowe poniosło około 35 tysięcy inwestorów. Do tej pory nie udało się znaleźć domniemanego "skarbu" założyciela i szefa przedsiębiorstwa. Odzyskano jedynie jego kolekcję dzieł sztuki.

Prokurator, który żądał dla Tanziego kary 20 lat pozbawienia wolności, wyraził pełną satysfakcję z wyroku. 72-letni Tanzi, nieobecny na sali sądowej w chwili jego ogłoszenia, przyznał potem - jak cytują włoskie media - że nie spodziewał się tak wysokiej kary. Adwokat powiedział dziennikarzom, że Tanziego dosłownie "zamurowało" na wiadomość o wyroku. Już zapowiedziano złożenie apelacji.

Razem z Calisto Tanzim skazani zostali inni członkowie kierownictwa grupy Parmalat, wśród nich dyrektor finansowy Fausto Tonna - na 14 lat więzienia, b. członek Rady Administracyjnej Luciano Siligardi - na 6 lat i brat b. właściciela Giovanni Tanzi - na 10,5 roku.

Wszyscy oni byli oskarżeni o ogłoszenie fałszywego bankructwa grupy. Sąd nakazał im ponadto zapłacenie 2 miliardów euro odszkodowania nowej firmie Parmalat, powstałej po bankructwie w 2003 roku. Poza tym łączną sumę 30 milionów euro muszą wypłacić drobnym inwestorom, którzy wykupili akcje firmy.

Skandal Parmalat to jedna z największych afer finansowych w Europie ostatnich lat, a wyrok, jaki zapadł w czwartek, określany jest jako wyjątkowo wysoki.

Podkreśla się, że obecna przez lata na kilku kontynentach firma Parmalat, jedno ze sztandarowych włoskich przedsiębiorstw spożywczych, którego właściciel zaczynał działalność od prowadzenia małego sklepiku, z biegiem czasu stała się gigantyczną fabryką długów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)