Notowania

włochy
08.11.2009 12:57

Włochy: Benedykt XVI w Brescii, w miejscach związanych z Pawłem VI

Benedykt XVI składa w niedzielę wizytę w mieście Brescia na północy Włoch, odwiedzając miejsca związane z papieżem Pawłem VI, który urodził się w pobliskiej miejscowości Concesio.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Benedykt XVI składa w niedzielę wizytę w mieście Brescia na północy Włoch, odwiedzając miejsca związane z papieżem Pawłem VI, który urodził się w pobliskiej miejscowości Concesio. *

Przed południem Benedykt XVI odprawił w strugach deszczu mszę na placu przed katedrą w Brescii. W homilii wyraził pragnienie, aby "Kościół był świetlanym znakiem nadziei dla ludzkości trzeciego tysiąclecia".

Oddając hołd papieżowi Montiniemu, Benedykt XVI podkreślił, że jego nauczanie jest "nieocenionym darem dla Kościoła". Przypomniał, że Paweł VI w swym testamencie nakreślił "wizję Kościoła ubogiego i wolnego".

"Taka ma być wspólnota kościelna, aby móc przemówić do współczesnej ludzkości. Spotkanie i dialog Kościoła z ludzkością naszych czasów leżały wyjątkowo na sercu Giovanniemu Battiście Montiniemu we wszystkich okresach jego życia, od pierwszych lat kapłaństwa aż po pontyfikat" - mówił Benedykt XVI. Następnie zauważył: "Wszystkie swoje siły oddał on, służąc Kościołowi".

Papież zwrócił uwagę na to, że w swej pierwszej encyklice "Ecclesiam suam" z 1964 roku Paweł VI przedstawił wizję Kościoła, którą najlepiej ujmują trzy słowa: "świadomość, odnowa, dialog". Według Benedykta XVI, także obecnie Kościół odgrywa "zdecydowanie centralną rolę" w "planie zbawienia i jego relacji ze światem".

Następnie stwierdził: "Postępy sekularyzmu i globalizacji sprawiły, że rola ta jest jeszcze bardziej radykalna w zetknięciu z zapominaniem o Bogu z jednej strony i z religiami niechrześcijańskimi z drugiej".

Benedykt XVI przytoczył słowa Pawła VI: "Także papież potrzebuje pomocy poprzez modlitwę", podczas gdy "wielu oczekuje" z jego strony "spektakularnych gestów, energicznych i zdecydowanych wystąpień".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mhr/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz