Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Berlusconi: ustawa o zamrożeniu procesów niezbędna

0
Podziel się:

Premier Silvio Berlusconi powiedział, że przy takich sędziach, jacy są we
Włoszech, potrzebna jest ustawa o immunitecie dla osób zajmujących najważniejsze stanowiska w
państwie. Prace nad projektem ustawy trwają w komisji do spraw konstytucyjnych Senatu.

Premier Silvio Berlusconi powiedział, że przy takich sędziach, jacy są we Włoszech, potrzebna jest ustawa o immunitecie dla osób zajmujących najważniejsze stanowiska w państwie. Prace nad projektem ustawy trwają w komisji do spraw konstytucyjnych Senatu.

"Uważam, że ustawa, która zawiesza procesy osób zajmujących najważniejsze stanowiska na czas, gdy pełnią funkcje instytucjonalne, jest właściwa czy wręcz, biorąc pod uwagę to, z jakim sądownictwem mamy do czynienia, absolutnie niezbędna" - oświadczył szef rządu, którego słowa przytoczyły włoskie media. Pochodzą one z wywiadu-rzeki, jakiego udzielił znanemu dziennikarzowi telewizyjnemu Bruno Vespie.

"Po raz kolejny doszło do politycznego wykorzystania wymiaru sprawiedliwości, by oszkalować prezesa Rady Ministrów" - stwierdził premier, odnosząc się do niedawnej decyzji prokuratury o objęciu kolejnym śledztwem jego oraz jego syna Pier Silvio Berlusconiego w sprawie oszustw podatkowych w jego telewizji Mediaset. Na wtorek obaj otrzymali wezwanie do prokuratury, ale się nie stawili.

Włoski premier podkreślił, że zarzuca się jemu oraz jego synowi, wiceprezesowi Mediaset, niezapłacenie w 2004 roku podatku w wysokości około 1 miliona euro, podczas gdy - jak zauważył - jego imperium telewizyjne zapłaciło wtedy podatek w wysokości 448 milionów euro. "Należałoby raczej oczekiwać złotego medalu w nagrodę" - oświadczył.

Silvio Berlusconi przypomniał, że w roku, gdy do tego doszło, był szefem rządu i nie zajmował się ani swoją telewizją, ani swą firmą Fininvest.

"Tylko ze spokojem i siłą ducha, które wypływają ze świadomości, że nie popełniłem żadnego przestępstwa, udało mi się przestać interesować tyloma, zbyt wieloma postępowaniami wobec mnie, które każdego dnia nagłaśniane są przez gazety i telewizję" - mówił premier, uwikłany w procesy sądowe.

Powtórzył też swój postulat powołania komisji śledczej do spraw upolitycznienia włoskiego wymiaru sprawiedliwości. Włoskim sędziom premier od lat zarzuca lewicowe sympatię i "wywrotową działalność", według niego mającą na celu obalenie jego rządów.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)