Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Polemika wokół faszystowskiego gestu asesor z Rzymu w Birkenau

0
Podziel się:

Protesty wywołał we Włoszech uznany za faszystowski gest, jakim asesor do spraw
edukacji z magistratu Rzymu oddała na terenie obozu Birkenau hołd zamordowanym. Położyła zaciśniętą
prawą dłoń na sercu, a potem z rękoma w tyle stanęła w lekkim rozkroku.

Protesty wywołał we Włoszech uznany za faszystowski gest, jakim asesor do spraw edukacji z magistratu Rzymu oddała na terenie obozu Birkenau hołd zamordowanym. Położyła zaciśniętą prawą dłoń na sercu, a potem z rękoma w tyle stanęła w lekkim rozkroku.

Gest ten asesor Laura Marsilio z rządzącej Wiecznym Miastem centroprawicy wykonała w poniedziałek przed krematorium w obecności 245 uczniów rzymskich szkół, z którymi pojechała w ramach organizowanych od lat przez władze włoskiej stolicy wyjazdów edukacyjnych na teren hitlerowskich obozów zagłady Auschwitz-Birkenau.

Oburzeni politycy centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej przypomnieli, że ta sekwencja gestów wykorzystywana jest przez grupy skrajnej prawicy i uważana jest za odpowiednik czy też poprzednika tzw. salutu rzymskiego, czyli podniesienia prawej dłoni.

"Za aberrację uważamy, że gest ten został wykonany w miejscu-symbolu nazistowskiej grozy, której wspólnikiem był włoski faszyzm poprzez wprowadzenie ustaw rasowych" - powiedział radny z PD Paolo Masini.

Były żydowski więzień Auschwitz Piero Terracina oświadczył: "Jestem zgorszony tym gestem". "To świętokradztwo, zniewaga" - dodał.

Laura Marsilio w reakcji na falę krytyki powiedziała, że nie był to absolutnie gest o podłożu faszystowskim, ale - jak podkreśliła - "znak głębokiego łączenia się w żalu".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)