Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy: Polsko-włoskie spotkanie historyczne w Caffe Greco

0
Podziel się:

W historycznej kawiarni Caffe Greco w Rzymie odbyło się w niedzielę spotkanie
poświęcone wspólnym dziejom Polaków i Włochów oraz polskiej emigracji w Italii, zorganizowane z
okazji obchodzonego w tym roku 150-lecia zjednoczenia Włoch.

W historycznej kawiarni Caffe Greco w Rzymie odbyło się w niedzielę spotkanie poświęcone wspólnym dziejom Polaków i Włochów oraz polskiej emigracji w Italii, zorganizowane z okazji obchodzonego w tym roku 150-lecia zjednoczenia Włoch.

To właśnie Caffe Greco przy via Condotti było w XIX wieku miejscem spotkań Wielkiej Emigracji: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, o czym przypominają ich portrety, wiszące na ścianach.

O wspólnej historii Włochów i Polaków w XIX wieku, o Risorgimento, czyli walkach o zjednoczenie Włoch, polskim patriotyzmie i Legionach Polskich mówili: polonistki Marina Ciccarini i Krystyna Jaworska, historycy Marcello Flores i Krzysztof Żaboklicki.

W prelekcjach w znanej wszystkim Polakom rzymskiej kawiarni zwracano uwagę na zbieżność losów obu narodów, które przed dwoma wiekami prowadziły walki o wyzwolenie, a także na wielki wkład Polaków w walki o zjednoczenie Włoch, w tym ich udział w obronie Republiki Rzymskiej.

Przypomniano na przykład, że w Legionach Polskich we Włoszech, czyli formacjach wojskowych utworzonych w celu podjęcia walk o niepodległość, było ośmiu polskich artystów mieszkających w Rzymie, którzy byli stypendystami rządu rosyjskiego.

Dyskusja skoncentrowała się na losie polskich emigrantów we Włoszech w XIX wieku, uwikłanych w trudną historię obu krajów, żyjących w ubóstwie i skłóconych ze sobą.

Kolejnym tematem spotkania był Legion Adama Mickiewicza, utworzony przez niego w Rzymie w 1848 roku z zadaniem udziału w walce o wyzwolenie Włoch. Liczący około 200 żołnierzy oddział wziął udział w kilku bitwach w Lombardii i w Ligurii oraz w samym Rzymie. Przypomniano, że Legion ten cieszył się zarówno uznaniem i podziwem, jak i lekceważeniem.

Autor "Pana Tadeusza" był jednym z bohaterów niedzielnej debaty w Caffe Greco. W jej trakcie przypomniano też, że twórczością oraz działalnością Adama Mickiewicza zafascynowany był Giuseppe Mazzini (1805-1872), jeden z przywódców ruchu o wyzwolenie narodowe i zjednoczenie Włoch.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)