Notowania

włochy
30.06.2009 00:13

Włochy: Pomnik Jana Pawła II przed kliniką Gemelli

# szczegóły uroczystości #

Podziel się
Dodaj komentarz

# szczegóły uroczystości #

30.06. Rzym (PAP) - Na dziedzińcu rzymskiej kliniki Gemelli odsłonięto we wtorek wieczorem pomnik Jana Pawła II, któremu nadano tytuł "Nie lękajcie się".

Polski papież wielokrotnie przebywał w tym wielkim szpitalu w północnej części Wiecznego Miasta. Obliczono, że łącznie spędził tam 153 dni. Przypomina się, że klinikę nazwał kiedyś nawet "Watykanem 3", po Placu świętego Piotra i Castel Gandolfo.

To tam lekarze uratowali mu życie po zamachu 13 maja 1981 roku. Także tam był w 2005 roku, tuż przed śmiercią.

W ceremonii odsłonięcia sugestywnego w wyrazie pomnika z białego marmuru dłuta znanego włoskiego rzeźbiarza Stefano Pierottiego uczestniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Były osobisty papieski sekretarz wyraził nadzieję, że szybko dojdzie do beatyfikacji Jana Pawła II. "Ale - dodał - pozostawiamy Benedyktowi XVI wolność decyzji".

"Nie nalegamy, pozwalamy papieżowi zadecydować i spokojnie działać" - podkreślił kardynał Dziwisz.

"Proces beatyfikacyjny musi zostać dobrze przeprowadzony, bez pośpiechu; ale postępuje" - mówił metropolita krakowski.

Odnosząc się do sposobu przedstawienia postaci papieża, akcentującego ból i cierpienie, kardynał Dziwisz zauważył, że ból ten był jego "umiłowanym tronem".

"Przygotowała go dla niego Opatrzność" - dodał przypominając, że cierpienie wyznaczało niemal całe życie Karola Wojtyły od dzieciństwa.

Wysoki na ponad trzy metry pomnik stanął w miejscu, gdzie przez lata pontyfikatu Jana Pawła II podczas jego kolejnych pobytów w szpitalu gromadzili się pielgrzymi, by modlić się za niego i odmawiać z nim modlitwę Anioł Pański.

Stefano Pierotti wyrzeźbił między innymi pomnik zmarłego tragicznie na torze w Imoli kierowcy Formuły 1 Ayrtona Senny.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ gsi/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz