Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Prezydent odmówił ułaskawienia Berlusconiego

0
Podziel się

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano odmówił ułaskawienia byłego premiera
Silvio Berlusconiego. Ostrzegł też jego partię Lud Wolności przed destabilizowaniem koalicji i
rządu w reakcji na tę decyzję - głosi wydane we wtorek wieczorem oświadczenie prezydenta.

bEqDOOWd

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano odmówił ułaskawienia byłego premiera Silvio Berlusconiego. Ostrzegł też jego partię Lud Wolności przed destabilizowaniem koalicji i rządu w reakcji na tę decyzję - głosi wydane we wtorek wieczorem oświadczenie prezydenta.

Napolitano, mimo nalegań polityków Ludu Wolności, odmówił ułaskawienia Berlusconiego, który został skazany za oszustwa podatkowe na cztery lata więzienia oraz kilka lat pozbawienia prawa sprawowania funkcji publicznych.

Lud Wolności twierdzi, że wykluczenie Berlusconiego z polityki to zignorowanie woli 10 mln Włochów, którzy głosowali na byłego premiera.

bEqDOOWf

Przed ogłoszeniem decyzji prezydenta deputowani Ludu Wolności grozili podaniem się do dymisji "w obronie ideałów", wyjściem z koalicji i przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, starając się wywrzeć presję na Napolitano.

Prezydent nie ugiął się i w swym komunikacie ostrzegł, że wszelkie retorsje ze strony deputowanych Ludu Wolności "będą fatalne w skutkach". Zagroziłyby one kruchemu porozumieniu centrolewicy i centroprawicy oraz rządowi Enrico Letty, a w konsekwencji szansom na wyprowadzenie Włoch z gospodarczego zastoju.

Na początku sierpnia Sąd Kasacyjny w Rzymie potwierdził karę więzienia dla 76-letniego Berlusconiego w procesie dotyczącym oszustw podatkowych w jego telewizji Mediaset. Sąd rozpatrywał odwołanie od orzeczenia sądów dwóch poprzednich instancji.

Berlusconi został skazany w październiku 2012 roku przez sąd pierwszej instancji na cztery lata więzienia, a w maju bieżącego roku sąd apelacyjny utrzymał ten wyrok w mocy.

bEqDOOWl

Napolitano przypomniał w swym komunikacie, że nie oczekuje się, iż Berlusconi trafi do więzienie. W istocie były premier nie pójdzie do zakładu karnego ze względu na zaawansowany wiek. Na mocy amnestii z 2006 roku Berlusconiemu pozostał przy tym do odbycia tylko rok pozbawienia wolności, który może odbyć w areszcie domowym.

Jest to pierwsze prawomocne skazanie Berlusconiego, choć wytoczono mu już 30 spraw sądowych, dotyczących korupcji, oszustw i seksu z nieletnią prostytutką. (PAP)

fit/ ap/

14377939 arch.

bEqDOOWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)