Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Prezydent uspokaja w sprawie kryzysu imigracyjnego

0
Podziel się

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano opowiedział się w piątek przeciwko
podnoszeniu alarmu w sprawie możliwości masowego napływu imigrantów z Afryki Północnej, przede
wszystkim z Libii. Skrytykował UE za brak jasnej, wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej.

bEhaDeOd

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano opowiedział się w piątek przeciwko podnoszeniu alarmu w sprawie możliwości masowego napływu imigrantów z Afryki Północnej, przede wszystkim z Libii. Skrytykował UE za brak jasnej, wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej.

Napolitano podkreślił, że w sprawie groźby kryzysu imigracyjnego "nie trzeba ulegać tendencji by robić z siebie ofiarę i skłonności do panikowania".

Odnosząc się do obaw, wyrażanych przez przedstawicieli centroprawicowego rządu w Rzymie, mówiących o możliwym "biblijnym exodusie" nawet setek tysięcy ludzi ku brzegom Włoch, prezydent stwierdził: "Nie jesteśmy w stanie czynić prognoz, szacunki są przedwczesne".

bEhaDeOf

Za konieczną uznał zarazem "bardziej zdecydowaną interwencję" unijnej agencji do spraw granic Frontex.

Jednocześnie włoski prezydent położył nacisk na "konieczność mocnej solidarności, by stawić czoła temu kryzysowi".

Napolitano dał też wyraźnie do zrozumienia, że w przeciwieństwie do szefa MSW Roberto Maroniego, nie mówił w czwartek podczas swej wizyty w Niemczech o potrzebie przyjęcia imigrantów także przez inne kraje unijne. "Położyłem natomiast nacisk na konieczność wspólnej polityki imigracyjnej i azylowej UE" - podkreślił.

Istnieje "potrzeba silnej solidarności, by stawić czoło temu kryzysowi, a potrzeba ta nie dotyczy tylko Włoch czy Niemiec, państw, których nie prosi się o odegranie szczególnej roli, ale wszystkich" - powiedział Napolitano.

bEhaDeOl

I oznajmił: "Uważam, że w sprawie woli rozwoju polityki euro-śródziemnomorskiej, także w kwestii imigracji i azylu, której zabrakło, to co teraz się dzieje, stanowi tak silny i gwałtowny wstrząs, że pozwoli pokonać dotychczasowe postawy wyczekiwania, niejasności i dwuznaczności".

"Ważne jest, aby ze strony UE wystosowane zostało mocne polityczne przesłanie gotowości i zaangażowania na rzecz współpracy dla rozwoju obszaru Morza Śródziemnego" - dodał włoski prezydent. (PAP)

sw/ ap/

bEhaDeOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)