Notowania

włochy
18.09.2009 12:15

Włochy: Szef MSZ: misja w Afganistanie musi się zmienić

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini opowiedział się w piątek w wywiadzie telewizyjnym za zmianą charakteru misji międzynarodowych wojsk w Afganistanie i poinformował, że przed świętami Bożego Narodzenia wycofanych zostanie stamtąd 500 włoskich żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini opowiedział się w piątek w wywiadzie telewizyjnym za zmianą charakteru misji międzynarodowych wojsk w Afganistanie i poinformował, że przed świętami Bożego Narodzenia wycofanych zostanie stamtąd 500 włoskich żołnierzy. *

W wywiadzie przeprowadzonym dzień po śmierci sześciu włoskich żołnierzy w zamachu terrorystycznym w Kabulu, szef dyplomacji wyjaśnił, że do Włoch powróci dodatkowa grupa wojsk, która została tam wysłana w związku z sierpniowymi wyborami.

"Nadszedł czas, aby nastąpił przełom w tej misji, by pytać, a nie tylko dawać" - oświadczył Frattini. I dodał: "Nadszedł czas, by powiedzieć +basta+. Czas, by zapytać tych, którzy rządzą Afganistanem: jaka jest wasza strategia na sto pierwszych dni, jakie są wasze cele na najbliższe pół roku?".

"Czas wyznaczyć terminy" - oświadczył Frattini.

W wywiadzie dla piątkowego wydania "Corriere della Sera" szef MSZ wyraził zaś przekonanie, że "trzeba zmienić generalną wizję misji, która musi jeszcze bardziej brać pod uwagę bezpieczeństwo jako niezbędny środek, a nie jako cel sam w sobie".

"Należy skoncentrować się na widocznych i pozytywnych rezultatach dla narodu, których niestety nie ma" - powiedział szef włoskiej dyplomacji. "Musimy zdobyć zaufanie i serca Afgańczyków" - ocenił Frattini. W jego opinii, by tak się stało, bardziej przyda się 30 tysięcy szkół niż 100 tysięcy dodatkowych żołnierzy.

"To oznacza pozostanie na miejscu, (...) a nie wyjście" - podkreślił minister odnosząc się do wyrażanych we Włoszech opinii o konieczności wycofania włoskich wojsk z Afganistanu.

W piątek rząd Silvio Berlusconiego ogłosił najbliższy poniedziałek, kiedy odbędzie się pogrzeb sześciu żołnierzy, dniem żałoby narodowej we Włoszech. (PAP)

sw/ ap/

Tagi: włochy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz