Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Wystawa w Genui - wątki żydowskie w twórczości Andrzeja Wajdy

0
Podziel się

Wystawa "Tajemniczy świat Dybuka - kultura żydowsko-polska w dorobku
artystycznym Andrzeja Wajdy" otwarta została w czwartek w Pałacu Dożów w Genui we Włoszech.
Ekspozycję przygotowano w ramach Dni Polskich odbywających się w tym mieście.

bEhzQJDV

Wystawa "Tajemniczy świat Dybuka - kultura żydowsko-polska w dorobku artystycznym Andrzeja Wajdy" otwarta została w czwartek w Pałacu Dożów w Genui we Włoszech. Ekspozycję przygotowano w ramach Dni Polskich odbywających się w tym mieście.

Celem wystawy urządzonej w siedmiu salach Palazzo Ducale jest prezentacja żydowskiej obecności i kultury w Polsce przez pryzmat artystycznego spojrzenia polskiego reżysera. W kolejnych salach zaprezentowano filmy Wajdy, w których zawarte są wątki żydowskie: "Korczak", "Wesele", "Pokolenie", "Samson", "Wielki Tydzień" i "Pan Tadeusz". Siódma sala dedykowana jest dramatowi "Dybuk" i jego teatralnej inscenizacji w reżyserii Wajdy.

W komnatach genueńskiego pałacu wystawiono rysunki sceniczne reżysera, fotosy i plakaty filmowe. Piękna, sugestywna wystawa, jak podkreślono podczas uroczystości jej otwarcia, przedstawia twórczość wybitnego polskiego filmowca i jest jednocześnie lekcją polskiej historii.

bEhzQJDX

Ekspozycja będzie otwarta do 16 października.

Polski reżyser, który nie mógł przyjechać na ceremonię otwarcia, otrzyma 3 października w Krakowie nagrodę imienia Primo Leviego, włoskiego pisarza, więźnia Auschwitz. Tę międzynarodową nagrodę przyznaje stowarzyszenie z Genui. (PAP)

sw/ mc/ mhr/

bEhzQJEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)