Notowania

wiadomości
11.02.2011 23:24

Włochy: Zatrzymano 300 uchodźców z Tunezji, emigracja wzrasta

Ok. 300 nielegalnych imigrantów z Tunezji zatrzymała w piątek po południu włoska Straż Przybrzeżna u wybrzeży wyspy Lampedusa. Według szefa MSZ Włoch Franca Frattiniego, sytuacja jest alarmowa i w przyszłości dotknie także inne kraje Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ok. 300 nielegalnych imigrantów z Tunezji zatrzymała w piątek po południu włoska Straż Przybrzeżna u wybrzeży wyspy Lampedusa. Według szefa MSZ Włoch Franca Frattiniego, sytuacja jest alarmowa i w przyszłości dotknie także inne kraje Unii Europejskiej. *

"Stanęliśmy w obliczu prawdziwej sytuacji alarmowej w zakresie imigracji" - ostrzegł Frattini. "Nie wydaje się, żeby Włochy miały być jednym miejscem, do którego (imigranci) będą przybywać i gdzie się będą osiedlać" - dodał.

Tylko w piątek po południu Straż Przybrzeżna zatrzymała cztery kutry rybackie z ok. 300 Tunezyjczykami na pokładzie. Od połowy stycznia na terytorium Włoch wylądowało ok. 1600 Tunezyjczyków - wynika z szacunków agencji ONZ ds. uchodźstwa (UNHCR), z czego połowa przez kilka ostatnich dni.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Włoch Roberta Maroniego, fala imigracji z Tunezji wynika z faktu, że kraj ten przestał stosować się do dwustronnego porozumienia z Rzymem, w którym zobowiązał się do kontrolowania tego zjawiska.

Frattini zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się ze swoim tunezyjskim odpowiednikiem Ahmedem Ounaiesem w celu wznowienia umowy.

Zaapelował też do Unii Europejskiej o stworzenie swoistego Planu Marshalla dla państw basenu Morza Śródziemnego, borykającymi się z trudną sytuacją wewnętrzną. Program miałby służyć wspieraniu tamtejszych gospodarek i stwarzaniu szans rozwoju dla młodych ludzi, by nie musieli oni opuszczać swoich krajów.

Dnia 14 stycznia tunezyjski prezydent Zin el-Abidin Ben Ali, który rządził Tunezją przez ponad 20 lat, w związku z niepokojami społecznymi rozwiązał rząd i opuścił kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej. (PAP)

akl/

8324174 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz