Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Włochy: Żona kazachskiego biznesmena i opozycjonisty z powrotem w Rzymie

0
Podziel się

Ałma Szałabajewa, żona przebywającego na emigracji kazachskiego
biznesmena i opozycjonisty Muchtara Ablazowa, deportowana w czerwcu z Włoch do Kazachstanu,
przybyła w piątek do Rzymu wraz z 6-letnią córką; została przyjęta przez szefową MSZ Emmę Bonino.

bEpEDcgR

Ałma Szałabajewa, żona przebywającego na emigracji kazachskiego biznesmena i opozycjonisty Muchtara Ablazowa, deportowana w czerwcu z Włoch do Kazachstanu, przybyła w piątek do Rzymu wraz z 6-letnią córką; została przyjęta przez szefową MSZ Emmę Bonino.

W reakcji na jej deportację przed pół rokiem włoskie media, tamtejsi politycy i adwokaci rodziny Ablazowa oskarżyli rząd o zignorowanie normalnych reguł postępowania, by nie narazić się Kazachstanowi - ważnemu producentowi ropy naftowej.

Włoskie władze postanowiły pomóc jej w odzyskaniu prawa do podróżowania i przekonały kazachski rząd, by zezwolił jej na powrót do Europy.

bEpEDcgT

Ablazow, były minister energetyki, będący obecnie politycznym oponentem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, jest mocno zaangażowany w prawny spór z bankiem BTA, którym niegdyś kierował; większość udziałów w BTA przejął kazachski rząd. Ablazow został zatrzymany w lipcu we Francji po trwającym półtora roku pościgu i przebywa w areszcie, oczekując na wynik postępowania ekstradycyjnego. Zarzuty wobec niego zgłosiły Rosja, Ukraina i Kazachstan.

Ablazow zaprzecza oskarżeniom, jakoby zdefraudował ze swego dawnego banku do 6 mld dolarów. Jak twierdzi, cała sprawa ma motywy polityczne.

Wcześniej w bieżącym roku brytyjski sędzia orzekł, że Ablazow podżegał do dokonania w BTA znacznej defraudacji. W sądowej walce ze zbiegłym biznesmenem bank ten wywalczył dotąd przejęcie jego aktywów w łącznej kwocie około 3,7 mld dolarów. (PAP)

jo/ mc/

bEpEDcgZ

15379575 15379075 arch.

bEpEDchu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)