Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włoski architekt: warszawska Starówka wzorem dla odbudowy L'Aquili

0
Podziel się:

Odbudowa warszawskiej Starówki, zburzonej w
Powstaniu, może być wzorem dla odbudowy zniszczonego w rezultacie
trzęsienia ziemi miasta L'Aquila w Abruzji - taką tezę postawił
cytowany we włoskich mediach wykładowca na wydziale architektury w
Wenecji Pier Luigi Cervellati.

Odbudowa warszawskiej Starówki, zburzonej w Powstaniu, może być wzorem dla odbudowy zniszczonego w rezultacie trzęsienia ziemi miasta L'Aquila w Abruzji - taką tezę postawił cytowany we włoskich mediach wykładowca na wydziale architektury w Wenecji Pier Luigi Cervellati.

Urbanista i architekt zabrał głos w toczącej się we Włoszech dyskusji na temat planów zbudowania nowego miasta koło L'Aquili, za czym opowiedział się natychmiast po kataklizmie premier Silvio Berlusconi.

To byłoby "straszne" - uważa Cervellati. W dzienniku "La Repubblica" dodaje, że w ten sposób "zniszczono by na zawsze pamięć" pochodzącego ze średniowiecza miasta.

"L'Aquila, podobnie jak inne miasta nawiedzone przez trzęsienie ziemi, powinna zostać wiernie zrekonstruowana" - twierdzi architekt z Wenecji.

Jako przykład takiej odbudowy wskazał Rynek Starego Miasta w Warszawie, zrekonstruowany - dodał - "z dumą, by odzyskać pamięć o przeszłości".

Wzór ten Cervellati przeciwstawił przykładowi Coventry w środkowej Anglii, zniszczonego przez niemieckie lotnictwo w 1940 roku. Dla upamiętnienia bombardowań pozostawiono tam jako pomnik ruiny katedry z XIV wieku, a obok wzniesiono nową świątynię.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)