Notowania

wiadomości
06.02.2013 13:09

Wmurowano kamień węgielny pod budowę mostu na Wiśle

Samorządowcy województw lubelskiego i mazowieckiego wmurowali w środę kamień węgielny pod budowę mostu na Wiśle w miejscowości Kamień (Lubelskie). Inwestycja pochłonie ponad 215 mln zł, a unijna dotacja to ok. 126 mln zł. Most ma być gotowy do końca 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Samorządowcy województw lubelskiego i mazowieckiego wmurowali w środę kamień węgielny pod budowę mostu na Wiśle w miejscowości Kamień (Lubelskie). Inwestycja pochłonie ponad 215 mln zł, a unijna dotacja to ok. 126 mln zł. Most ma być gotowy do końca 2014 r.

Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman podkreślił, że budowa mostu w Kamieniu ma bardzo duże znaczenie dla dostępności komunikacyjnej regionu. "Ta dostępność jest niezwykle istotna dla rozwoju gospodarczego, dla rozwoju turystyki. To też połączenie Lubelszczyzny z Polską centralną, dalej na zachód i do Europy" - powiedział.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że samorządowcy wielokrotnie zgłaszali potrzebę wybudowania mostu. "Tu jest problem ludzi, bo wiele rodzin ma swoich bliskich po drugiej stronie Wisły, ma tam swoje ziemie" - dodał.

Najbliższe mosty przez Wisłę, w Annopolu i w Puławach, dzieli 75 kilometrów. To najdłuższy odcinek Wisły, na którym nie ma mostu.

Nowa przeprawa ma mieć ponad kilometr długości i prawie 20 metrów szerokości. Przez most będą biegły dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, dwa pasy awaryjne po 2,5 m, ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Zbudowanych zostanie też ponad 700 m dróg dojazdowych.

Most w Kamieniu będzie kosztował ponad 215 mln zł, a unijna dotacja na ten cel z programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie prawie 126 mln zł. 25 mln zł dołoży samorząd województwa mazowieckiego, a resztę kosztów pokryje samorząd Lubelszczyzny.

Wykonawcą mostu jest wyłonione w przetargu konsorcjum złożone ze spółek: Energopol Szczecin (lider) oraz Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe.

Most w Kamieniu powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 747, która łączy drogi krajowe nr 19 w woj. lubelskim i 9 w woj. mazowieckim. Obecnie samochody jeżdżące tą trasą korzystają z przeprawy promowej. Droga nr 747 na odcinku ponad 50 km z Kamienia do Konopnicy pod Lublinem zostanie przebudowana. Wybudowane zostaną m.in. obwodnice Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego. Tam, gdzie droga biegnie między zabudowaniami, powstaną chodniki dla pieszych.

Przebudowa trasy pochłonie przeszło 550 mln zł, z czego 362,8 mln zł pokryje unijna dotacja z programu Rozwój Polski Wschodniej. Pozostałe koszty sfinansowane będą z budżetu województwa lubelskiego i jednostek samorządowych, przez które przebiega droga. Trwają procedury związane z wyłanianiem wykonawcy robót. Przebudowa drogi ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2015 r.

Nowy most i przebudowana droga ułatwią komunikację Lubelszczyzny z centralną i zachodnią Polską oraz usprawnią dojazd z centrum kraju do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem. (PAP)

ren/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz