Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wniosek o przedłużenie śledztwa ws. domniemanych więzień CIA

0
Podziel się

Krakowska prokuratura apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych
więzień CIA w Polsce, wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Generalnej o kolejne przedłużenie
śledztwa - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy prokuratury Piotr Kosmaty.

bEqNYqgR

Krakowska prokuratura apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Generalnej o kolejne przedłużenie śledztwa - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy prokuratury Piotr Kosmaty.

Wniosek dotyczy przedłużenia śledztwa o kolejne cztery miesiące, tj. do 11 lutego 2014 r. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

"Wiosek motywujemy koniecznością wykonania zaplanowanych czynności procesowych. Z uwagi na charakter sprawy nie informujemy o szczegółach" - powiedział Kosmaty.

bEqNYqgT

W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Media informowały, że zarzuty w tej sprawie usłyszał b. szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski - oficjalnie nikt tego nigdy nie potwierdził. W lutym 2012 r. śledztwo, prowadzone początkowo w Warszawie, przekazano Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Status pokrzywdzonych w śledztwie ma dwóch więźniów CIA twierdzących, że byli przetrzymywani także w Polsce - Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubaida. Obaj zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa".

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.(PAP)

hp/ bno/ mag/

bEqNYqhu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)